Windows 8.1 Kapanmama Sorunu Kesin Çözüm

Windows 8.1 Neden Kapanmıyor?

Windows işletim sistemini kullananlar, dönem dönem enteresan sorunlar ortaya çıktığını bilirler. Bazen çözümü çok basit olur bazen de insanı çıldırtacak kadar uğraştırır. Geçtiğimiz günlerde windows 8.1 işletim sistemi yüklü olan bilgisayarlarımızdan bir tanesinde gün boyu çalışmalar yaptım. Başka bir deyişle o gün bilgisayarı çok yoğun kullandım. İşim bittikten sonra hergün yaptığım gibi bilgisayarı kapat seçeneğine tıkladım. Ekranda ”Kapatılıyor” yazısını da gördüm. Arkamı döndüm, bir de baktım bilgisayar açık görünüyor. Masaüstü ekranına dönmüş, sanki bilgisayarı yeniden başlatmış gibi..

kapanmama2

 

Sonrasında dalgınlıktan ya da yorgunluktan kapat yerine yeniden başlat seçeneğine tıkladığımı düşünerek, tekrar kapat komutu verdim ve bu sefer arkamı dönmedim ekranı izledim:) Bilgisayar, kapanıyor yazdıktan sonra bir anda masaüstü ekranına geri döndüğüne şahit oldum.

Bu sorun 1-2 gün bu şekilde devam ettikten sonra neden kaynaklanabileceğini düşünmeye başladım ve aklıma ilk gelen yöntemi uyguladım.

Hızlı Başlat özelliğini pasif duruma getirdim, sonrasında bilgisayarımı yeniden başlattım. Daha sonra hızlı başlat özelliğini yeniden aktif duruma getirerek sorunun çözümüne ulaştım. Sizde bu yöntem ile bu problemi çözebilirsiniz.

Hızlı başlat özelliğinin nasıl kapatılacağını öğrenmek için aşağıdaki başlığa tıklayabilirsiniz.

Windows 8.1 Hızlı Başlat Nasıl Kapatılır?

Bilindiği gibi Windows 8 ve üzeri işletim sistemlerinde ”Hızlı Başlat” diye adlandırılan özellik mevcut. Hızlı Başlat özelliği sayesinde cihazınız saniyeler içinde açılıyor. Hızlı başlat özelliğini çok uzun süre aktif durumda tutmak bu tarz sorunlara yol açabilmektedir. Eğer bilgisayarınızı çok yoğun kullanıyorsanız, arada sırada yeniden başlatmanız halinde bu ve benzer sorunları yaşama ihtimaliniz oldukça azalacaktır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz