Access Point ile Repeater Arasında Ne Fark Var?

Çağımızın vazgeçilmez gereksinimlerinden biri olan internet’in hemen hemen her binaya(ev/işyeri) girmesi ile birlikte kullanıcılara bazı durumlarda ek ihtiyaçlar doğurduğu aşikardır. Hepimizin bildiği gibi internet’e bağlanmanız internet hattı ve modem yeterlidir. Günümüzde üretilen modemlerin kablosuz yayın kapasitesi oldukça iyi olduğundan dolayı tek katlı orta büyüklükteki bir binaya (apartman dairesi, mustakil ev) yeterli oluyor. Fakat bulunduğunuz bina çok büyük yada çok katlı ise (iş hanı, villa, triplex, çok geniş apartman dairesi) bazı noktalalarda kablosuz ağı görmeme, yada kablosuz bağlantının sürekli kopma sorunları, aşırı yavaşlama gibi sorunlar çıkabilmektedir.  Bu ve benzer durumlardan dolayı da Access Point, Repeater gibi cihazlar üretilmiş ve popülerlik kazanmıştır.

Access Point ve Repeater olarak adlandırılan cihazların çalışma prensipleri birbirine benzerlik gösterir fakat tam olarak aynı işlevi görmezler.

Access Point olarak kullanıcılara sunulan cihazların birçoğunda Repeater özelliği de mevcuttur. Cihaz arayüzünden ister Access Point olarak ister Repeater olarak kurabilirsiniz.

Bunun yanısıra sadece Access Point özelliğine sahip yada sadece Repeater özelliğine sahip cihazlarda bulunmaktadır.

Repeater Nedir?

Repeater ingilizce olarak ”Repeat” tekrar kelimesinden de anlaşılacağı gibi tekrarlayıcı anlamına gelir. Kablosuz internet sinyalini alır tekrarlayarak daha geniş bir alana yayar.

Fakat kablosuz sinyalin yapısını güçlendirme gibi bir işlevi yoktur. Bu da toplumda yer alan bazı yanlış bilgilerden birisidir.

Hangi Durumlarda Repeater Kullanmalıyım?

Örneğin, 3+1 dairede ikamet ediyorsunuz. Modeminiz evin tam ortasında bir konumda ama modeme en uzak odadan tam olarak kablosuz internet çekmiyor. Bu durumda internet çekmeyen oda ile modem arasında bir noktaya konumlandırılacak şekilde repeater kullanabilirsiniz.

Tp-Link TL-WA701ND/801ND/901ND Repeater Kurulumu

Yukarıdaki linke tıklayarak örnek Repeater kurulumunu inceleyebilirsiniz. Örnek’te TP-Link WA701 ND modeli kullanılmıştır.

Access Point Nedir?

Access Point, Erişim Noktası olarak adlandırılabilir. Genel olarak kablolu bağlantıyı kablosuz sinyale çevirmeye yarar.

Hani Durumlarda Access Point Kullanmalıyım?

Örneğin, 3 katlı bir işyeriniz var. Modeminizin 1 katta olduğunu varsayalım. Bu durumda 2. ve 3. katlara Repeater ile kablosuz sinyalinizi ulaştırabilirsiniz. Fakat bunun yerine Modeminizinden 2. ve 3. katlara ethernet kablosu çekip bu katlara 1 er tane Access Point kurmanız daha sağlıklı bir bağlantı elde etmenize olanak tanır.

Başka bir örnek verecek olursak evinizde kablosuz(Wi-Fi) özelliği olmayan sadece kablolu bağlantı ile çalışan bir modeminiz var. Bu durumda bir Access Point satın alarak kablolu internetinizi kablosuz(Wi-Fi) olarak kullanmaya başlayabilirsiniz

Tp-Link TL-WA701ND/801ND/901ND Access Point Kurulumu

Yukarıdaki linki tıklayarak örnek Access Point kurulumunu inceleyebilirsiniz. Örnek’te Tp-Link Wa701ND modeli kullanılmıştır.

Tp-Link TL-WA701ND modeli hem Access Point hemde Repeater olarak kullanılabilen bir cihaz olduğundan dolayı bu yazıda örnek olarak kullanılmıştır.

Not:Bu yazı bireysel veya ev kullanıcılarına rehber olması açısından hazırlanmış olup, anlaşılır bir dil kullanmak amacıyla çok fazla teknik ayrıntıya girilmemiştir. Access Point ve Repeater gibi cihazların endüstriyel alanlarda kullanımında daha teknik detaylar söz konusu olabilir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz