Youtube’da Video İçine Açıklama ve Link Ekleme

Youtube’da yayınladığınız videolara, video oynatılırken içine açıklama eklemek istiyorsanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Youtube hesabına giriş yapıyoruz.
  • Aşağıdaki gibi Youtube logosunun yanındaki menü işaretine tıklıyoruz.
  • Açılan menüden kanalım bölümüne geliyoruz.

youtube1

 

  • Açılan pencereden video yöneticisine giriş yapıyoruz.

youtube2

  • Burada kanalımıza yüklediğimiz videolar liste halinde çıkıyor. Hangi videoya açıklama eklemek istiyorsak onun altında bulunan düzenle bölümüne tıklıyoruz.

youtube3

  • Yeni açılan pencerede yukarıdaki menüden ek açıklamalar seçeneğine tıklıyoruz. Sağ taraftaki ek açıklama ekle bölümüne tıklayarak videoya ne eklemek istiyorsak onu seçiyoruz. Biz bu yazımızda konuşma balonu seçeneği üzerinden gideceğiz.

youtube4

  • Aşağıdaki gibi düzenleme paneli karşımıza gelecek. Sağ tarafta bazı ayarlar bulunuyor. En yukarıdan sırayla baktığımızda konuşma balonu ekleyeceğimiz görünüyor. Hemen onun altında kırmızı çerçeve içerisine balonda ne yazacaksa onu yazıyoruz. Onun altında üç tane yan yana seçenek bulunuyor. 13 yazan bölüm yazımızın büyüklüğünü gösteriyor. Bunun üzerine tıklayarak yazınızın büyüklüğünü ayarlayabilirsiniz. Ortadaki bölüm yazı rengini değiştirmemizi sağlıyor. En soldaki seçenek ise yazının arka planını yani konuşma balonunun rengini değiştirmemize yarıyor.

youtube5

  • Mavi çerçeve içinde gördüğünüz kısım yazının kaçıncı saniye/dakikadan başlayacağını ayarlamamıza olanak sağlıyor. Buraya başlangıç ve bitiş bilgisini girdiğinizde eklediğiniz yazı, başlangıç bilgisinde videoda görünüyor ve bitiş bilgisine kadar videoda kalıyor. Bunu rakam girmeden yapmak isterseniz videonun altında bulunan aracı kullanabilirsiniz.
  • İşlemi bitirmek için değişiklikleri uygula bölümüne tıklıyoruz ve başka sayfaya geçiş yapabiliriz.

youtube8

Not:  Video içinde eklediğiniz açıklamanın nasıl görüneceğini düzenlemek için soldaki video üzerinde çıkan balonun kenarlarındaki siyah kutuları tıklayıp sürükleyerek balonun boyunu ve konumunu değiştirebilirsiniz.

Not: Videoya birden fazla açıklama ekleyebilirsiniz. Örneğin, videoya hem konuşma balonu içerisinde metin ekleyebilir hem de spot ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken aynı adımları takip ederek aynı videoya farklı seçeneklerle işlem yapmak. Videoda ekli olan tüm açıklamaları görmek için ise aşağıdaki resimde olduğu gibi kırmızı çerçeve içindeki alana tıklayın. Gördüğünüz gibi bu videoda iki tane açıklama mevcut. İşlem yapmak istediğinizi üzerine tıklayarak seçebilirsiniz. Eğer videodaki açıklamalardan birini silmek istiyorsanız onu listeden seçin ve ikinci resimdeki işaretli çöp kutusu simgesine tıklayın.

youtube6

youtube7

 

 

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz