Windows’ta Klasörleri Şifreleme (Programsız)

Windows’ta klasörleri şifrelemek için pek çok program olmasına rağmen daha kolay bir şekilde program indirmeden de şifreleme yapılabilir. Özellikle ortak kullanılan bilgisayarlar için oldukça önem arz eden şifrelemenin nasıl yapılacağını aşağıdaki adımları izleyerek uygulayabilirsiniz.

 • Şifre koymak istediğiniz klasörün üzerine farenin sağ tuşuyla tıklayın.
 • Açılan menüden Arşive ekle seçeneğine tıklayın.

sifre1

 

 • Açılan pencerede genel seçenekler adı altında bulunan parola seç bölümüne tıklayın.

sifre2

 

 • Karşınıza gelen yeni pencerede klasör için şifre belirleme seçenekleri bulunuyor. Burada ilgili alana belirlediğiniz şifreyi girin. Eğer dosya isimlerini şifrele seçeneğinin karşısındaki kutuyu işaretlerseniz klasörü açmak için tıkladığınızda şifre sorulur. İşaretlemezseniz, tıkladığınız zaman klasör açılır ancak klasör içindeki belgeleri, dosyaları tıkladığınız zaman açılmaz ve şifreye gerek duyulur. Şifreyi belirledikten sonra tamam a tıklayın. Pencere kapandıktan sonra alttaki pencereyi de tamam seçeneğine tıklayarak kapatın. Masaüstüne şifrelenmiş ve sıkıştırılmış olarak yeni klasör oluşturulacak.

sifre3

 

 • Bu sıkıştırılmış klasöre tıkladığınızda aşağıdaki gibi sizden şifre istenecektir. Şifreyi doğru girdiğiniz zaman klasörün içindeki dosyalara ulaşabilirsiniz.

sifre4

 

 • İşlemi tamamladıktan ve sıkıştırılmış yedek oluşturulduktan sonra orijinal klasörü silmeyi unutmayın. Silmediğiniz takdirde şifreleme yapmanın bir anlamı kalmayacak ve klasör erişime açık olacaktır.

Etiketler: ,

Bu yazı için 10 yorum yapıldı:

 1. veysel boyuneğmez diyor ki:

  İşime yaradı gibi gözüküyor. Deniyorum.

 2. a diyor ki:

  winrar program değil yani

 3. maNga diyor ki:

  Tesekkurler guzel ama yeniden olusturmasa iyi ama cok basarili

 4. John Ripper diyor ki:

  winrar nedir bir program değil midir?

 5. Nazım diyor ki:

  WINRAR’ı programdan saymıyormusunuz ? Sadece güldüm :)))

 6. evet diyor ki:

  Allah aşkına winrarı olmayan mı kaldı artık

 7. isimsiz diyor ki:

  windows 10 da arşive ekle yazısı çıkmıyor

 8. esra diyor ki:

  işime yaradı şuan dosyanın yeniden oluşturulmasını bekliyorum teşekkürler

 9. SoftMaster diyor ki:

  Merhaba akıllı insan.

  Konu başlığını yanlış yazmışsın. 1. si anlattığın konu “Klasörleri Şifreleme” değil “klasör arşivleme” dir. 2. si “Programsız” demişsin “Programla” arşivleme yapıyorsun. Her kesin bilgisayarında winrar bulunmak zorunda değildir.

 10. SİA diyor ki:

  HARİKAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Yorum Yaz