Windows 10, Windows 7 Yerine Tercih Edilmeli Mi?

Windows 10, aylardır merakla beklenen bir işletim sistemiydi. Üstelik Microsoft geleneklerini de yıkarak Windows 10’u çok büyük bir kullanıcı kitlesine ücretsiz sundu. 

Microsoft’un beğenilmeyen işletim sistemlerinden biri Windows 8, piyasaya çıktığı ilk günlerden beri birçok kullanıcı tarafından olumsuz eleştirilmiş ve Windows 7 tercih edilmişti. Windows 8’in çoğu hatasını gidermiş olan ve güzel bir kullanım deneyimine daha yakın duran Windows 10’u , Windows 7 kullanıcıları gerçekten yüklemeli mi sorusu son günlerde sıkça karşımıza çıkıyor.

Bu karşılaştırma da pek sevilmeyen Windows 8’i bir şekilde yok sayarak Windows’un sevilen sürümlerinden birisi olan 7 ve daha yeni üyesi olan Windows 10’u karşılaştırıyoruz.

Windows 10 performansı

Performans konusunda bahsedilmesi gereken ilk olay tabi ki Windows 10’un açılış süresinin oldukça kısa olması. Hatta donanımınızla dahi optimize bir şekilde çalışıyor olan Windows 10 sürümü mobil cihazlar için de geliştirilmiş olduğundan daha uzun batarya kullanımını sağlıyor. Bu da Windows 10’un oldukça temiz ve daha hızlı bir işletim sistemi olduğunu gösteriyor.

Windows 10 ile oyun oynamak

Oyun tarafında ise DirectX12’ye direkt geçiş imkanı tanıyacak olan Windows 10 ile donanımdan daha çok verim alınabilmekte, böylece oyun performansı artmaktadır. Kısaca Windows 10, Windows 7’den çok daha hızlı ve stabil çalışıyor.

Oyun performansı konusunda oyunlarda – Crysis 3 örneğin- yaklaşık %0.6 civarı ile bir performans düşüklüğü yaşayabilirsiniz. Windows 7’den 10’a geçtiğinizde olası durumlardan birisi de budur. Fakat bu o kadar önemli bir kayıp değildir. Yeni çıkacak çeşitli oyunlarda alacağınız harika performansları tahmin edebilirsiniz.

Windows 7 bir oyun platformu olarak ele alındığı takdirde kendini kanıtlamış, son derece güvenilir ve iyi bir performansa sahip işletim sistemi olmasına rağmen Windows 10’un getirdikleri ile Windows 7’den daha kaliteli bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Windows 10 ile alıştığımız Windows tasarımına kavuşuyoruz

Windows 8’in tasarımının Windows 7’nin gerisinde olduğunu söylememize gerek yok sanırım. Microsoft da bu eksikliğin farkına varmış olacak ki Windows 10 ile birlikte alışılmış olduğumuz Windows tasarımına kavuşuyoruz. Masaüstü simgeleri, başlat menüsü, alışıldık kısa yolların tersine Windows 10, çeşitli pencerelerin çerçevelerini incelterek oldukça sade ve şık bir tasarım elde etmiş. Bu sayede daha küçük pencerelere izin veriliyorken yarı şeffaf arka planları sayesinde de oldukça şık bir ortam sunuluyor.

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz