Windows 10 Lisansı Kaybetmeden Temiz Kurulum

Windows 10, resmi olarak hayatımıza gireli  bir aydan fazla zaman oldu. Windows 10 çıktığı günden beri pek çok eleştiriyi de beraberinde getirdi. Teknoloji merakı biraz daha fazla olan kullanıcılar tabi ki cihazları farklı bir bakış açısı ile kullandığından sorunları daha çabuk fark edebiliyor. Windows 10’un performansından memnun kalmayan birçok kullanıcı Windows’un eski sürümlerine ( Windows 8.1, Windows 7) geri döndü.

Dikkat: Yazının tamamını okumadan herhangi bir işlem yapmayınız. Bilgisayarınızda oluşacak herhangi bir problemden www.gteknoloji.com sorumlu tutulamaz. Anlatılanlar bilgi amaçlıdır. 

Microsoft, Windows 10 yükseltme yapılarak kullanılan cihazlarda performans kaybı şikayeti ile geri dönen kullanıcılarına temiz kurulum tavsiye ediyor. Kullanıcılarda  temiz kurulum denilince ilk akla gelen yapıldığında ücretsiz sahip olduğunuz Windows 10 lisansını kaybetme endişesi oluyor.  Hem temiz kurulum yapıp hemde lisansınızı kaybetmek istemiyorsanız önce kesinlikle yükseltme yapmanız gerekiyor. Yükseltme yaptığınız cihazda Windows 10 etkinleştirildi yazısını görmeden kesinlikle temiz kurulum yapmayın. Yükseltme yaptıktan sonra temiz kurulum yaptığınızda Windows 10 lisansı cihaz donanımına entegre edildiğinden dolayı  lisansınızı kaybetmeyeceksiniz.

Eğer temiz kurulum yaparsam bilgisayarımdaki yardımcı programlar silinir mi?

Evet, Windows 10 temiz kurulum yaptığınızda bilgisayarınızdaki yardımcı programlar silinecektir. Peki nedir bu yardımcı programlar?

Dikkat:Windows 10 temiz kurulum yaptığınızda hangi yardımcı  programları kaybedeceğinizi ve yardımcı programlar sayesinde kazandırılan özelliklerini kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmek için üreticiniz ile iletişim kurunuz. Marka ve modele göre değişiklik gösterebilir. Aşağıda sadece ABC Markası ile ilgili bir örnek verilmiştir.

Örneğin ABC marka bir bilgisayarınız var ve bu cihazın bazı özellikleri yardımcı programlar vasıtası ile çalışır. Siz bilgisayarınızdaki ekran aydınlatma tuşuna bastığınızda ABC yardımcı programı sayesinde ekran aydınlatma göstergesi ekranda çıkıyorsa Windows 10 temiz kurulum yaptığınızda o animasyon çıkmayacak, Windows 10’un kendi göstergesi çıkacaktır.

Bir başka örnek verecek olursak diyelim ki cihazınızda yüz tanıma özelliği var, bu özellik bir yardımcı program ile çalışıyorsa Windows 10 temiz kurulum yaptığınızda çalışmayabilir.

Bir başka deyişle Windows 10 temiz kurulum yaptığınızda bilgisayarınızın performansını olumsuz yönde etkileyecek bir sorun yaşamazsınız.

Çok yakında adım adım windows 10 temiz kurulum anlatımı yayınlanacaktır.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz