Windows 10 İle İlgili Yanlış Bilinen 6 Gerçek

Yanlış Bilinen Windows 10 Gerçekleri

Piyasaya sürülmesinin ardından oldukça hızlı bir ivme ile yayılan Windows 10 artık bu hızını aşağıya çekmeye başladı. Microsoft’un son göz bebeği çıkma aşamalarında bazı sıkıntılar ile karşılaşsa da artık fazlaca benimsenmiş durumda.

Her ne kadar dünya genelinde çok sayıda kullanıcı potansiyeline ulaşmış olsa da halen Windows 10 hakkında hatalı bilgilerin varlığı da malum.

Şimdi sizlere yanlış bilinen bazı Windows 10 gerçeklerinden söz edelim.

Ücretsiz Yükseltme İlk Yıl Geçerlidir

Microsoft bu versiyonu ile daha önce yapmadığı bir şeyi gerçekleştirdi. Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları Windows 10’a ilk yıl ücretsiz geçebildiler. Bu inanılması güç bir durum olsa da aslında asıl hatalı olan bu yükseltmenin ilk yıl geçerli olacağı inanışıdır. Resmi Windows bloğunda bununla alakalı açıklamalar geldi. Açıklamalardan da anlaşılacağı üzere Windows 10’a yükselten kullanıcılar ömür boyu bu hakkı elde etmiş olacaklar.

Windows 10’a Yükseltme Yapılırsa Ön Yüklü Programlar Kaldırılamaz

Bu iddianın aksine Windows 10 ile beraber gelen programlar kaldırılabiliyor. Hatta eskisinden daha kolay. Mesela uygulamaya sağ tıklayıp kaldır demeniz yeterli olacaktır. Bununla birlikte eğer birden fazla uygulamanın kaldırılması isteniyorsa da PowerShell komutlarından destek almak gerekecektir.

32 Bit ya da 64 Bit Kavramı Arasında Sıkışıp Kalınacak

Windows 8 ve Windows 8.1 sürümlerinde eğer 32 bit işletim sisteminden 64 bit işletim sistemine geçilmek istense yeniden yükleme zorunluluğu oluyordu. Aynı durumun Windows 10 için de geçerli olduğuna dair bir inanış var. Ancak durum böyle değil. Uygulama yöntemleri çok basit olmasa dahi verilerin kaybedilmeden 32 bitten 64 bite geçişe olanak sağlanıyor.

Windows 10 için Mutlaka Microsoft Hesabı Gerekir

Windows 8 ile gelen ve kişileri çılgına çeviren Microsoft hesabı ile oturum açma zorunluluğu Windows 10 da mecburi değil. Yeni hesap oluştur seçeneğinin altında Microsoft hesabı olmadan da oturum açabilme özelliği bulunmaktadır.

Otomatik Güncellemeler Devre Dışı Bırakılabiliyor

Windows 10 ile gelen en dikkat çekici özelliklerden birisi de bu. Windows Update ile gelen otomatik güncelleştirmeler artık manuel olarak kapatılamıyor. Problemli sürücü güncellemelerinin devre dışı bırakılması mümkün olsa da Home Edition kullanıcıları otomatik güncelleştirmeleri kapatamıyor. Bunu yapabilmek için 100 $ ödenmesi ve Pro versiyona geçiş yapılması gerekmektedir.

Wi-Fi Sense Parolanın Dağılmasına Neden Oluyor

Wi-Fi Sense, parolasını bilmediğiniz ağlara, arkadaşlarınızın parolayı şifreli bir şekilde göndermesine ve bu ağa bağlanmanız olanak sağlıyor. Gelen parolalar düz metin olarak değil şifreli olarak geldiğinden dolayı kullanıcı tarafından okunması çok mümkün değildir. Bu sebeple de bu konudaki tartışmaların çok abartılı olduğu da aşikar.

Etiketler: , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Ali diyor ki:

    Aciklayici bir yazi olmus teşekkürler.

Yorum Yaz