Windows 10 Başlat Menüsü’nü Windows 8.1 Gibi Kullanın

Arama motorlarına Windows 10 ücretsiz mi? cümlesini yazarak araştırma yapılan dönem artık sona erdi sayılır. Windows 10 hayatımıza gireli çok kısa zaman olmasına rağmen oldukça geniş bir kullanıcı kitlesine eriştiğini düşünüyoruz.

Windows 8 yayınlandıktan sonra piyasaya arz edilen cihazların hemen hemen hepsi Windows 8 yada Windows 8.1 işletim sistemi ile sunuldu. Windows 7 den Windows 8’e geçişte tahmin edildiği gibi bazı kullanıcılar Windows 7’ye geri dönmek istedi. Bu durum Windows 98’den Windows Xp’ye geçişte de, Windows Xp’den Windows 7’ye geçişte de meydana geldi.

Windows 10’un kullanıcılara dağıtılmaya başlamasının üzerinden daha 15 gün geçmedi. Windows 10’dan Windows 7’ye yada Windows 8.1’e geri dönmek isteyen kullanıcı sayısı ne kadar olur bilemeyiz.

Windows 7’den Windows 8’e geçişte Başlat Menüsü tartışmaları gündemi meşgul etmişti. Bilindiği üzere Windows 8.1 güncellemesi ile başlat menüsü geri geldi ama alışılmış işlevi ile değil Metro Arayüzü’ne geçiş işlevini sürdürür vaziyetteydi.

Windows 10’da ise başlat menüsünü hem Windows 7’ye benzer bir şekilde hemde Windows 8.1’e benzer bir şekilde kullanılabilme olanağı sunulmuş.

Başlat menüsünü 8.1 gibi kullanmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

  • Başlat >> Ayarlar >> Kişiselleştirme seçeneğine tıklayın.
  • Resimde görüldüğü gibi Başlangıç sekmesine gelin, sağ tarafında Başlangıç’ı tam ekran kullan seçeneğini açık konuma getirin.

win10baslangicc

 

  • İşlem yapıldıktan sonra Başlangıç Menüsü Windows 8.1’e benzer bir hal aldı.
  • İstediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Eski haline döndürmek için işlemlerin tersini yapın.

win10baslangic2

 

Etiketler: , ,

Yorum Yaz