Windows 10 Açılış Parolası Kaldırma Nasıl Yapılır?

Windows 10 Açılış Şifresi Nasıl Kaldırılır?

Windows 10 işletim sisteminizde bulunan sistem açılış parolasını kaldırmak istediğinizde yapmanız gerekenleri sizler için derledik. Öncelerde kullanıcı hesapları bölümünde yer alan bu ayar Windows 10 birinci yıl güncelleştirmesiyle kendini gizlemişti.

Windows 10 açılış parolasını kaldırma işlemi için gerekli adımlara geçmeden önce şunu belirtmekte fayda var. Bu işlem cihazda bulunan yönetici parolasını kaldırmıyor. Sadece Windows açılırken her seferinde bu parolayı sormasını engellemektedir. Dolayısıyla Windows’un açılışta parola sormasını engellediğiniz için, bilgisayarınız üzerinde yönetici şifresi gerektiren bir işlem yapmak istediğinizde, haliyle Windows size parolayı soracak ve parolayı uzun zaman önce kaldırdığınız için unutmuş olabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim;

  • Windows 10’da sistem parolasını kaldırmak için öncelikle klavyemizden Başlat+R tuşlarına basarak Çalıştır ekranını açıyoruz.
  • Daha sonra Çalıştır ekranına ”netplwiz” yazıyoruz ve Enter tuşuna basıyoruz.

windows 10 parola kaldırma-1

  • Sonraki adımda karşımıza gelen ekranda ise parolasını kaldırmak istediğimiz kullanıcının üzerinde tıklıyoruz ve hemen üzerindeki Parola tik’ini kaldırıyoruz.
  • Bu adımın ardından seçimimizi onaylamak adına Sağ alttaki Uygula tuşuna basıyoruz. Tik’i kaldırdığınızda uygula butonu aktif olacak.

windows 10 parola kaldırma-2

  • Bu aşamada bilgisayarımız bizden var olan parolayı girerek işlemi teyit etmemizi isteyecektir. Teyit işleminin ardından ise bilgisayar üzerinde kayıtlı olan parola deaktif moda geçecektir.

windows 10 parola kaldırma4

İşlem tamamlandı. Parolayı tekrar devreye almak için ise yaptığınız işlemlerin tersini yapabilirsiz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz