WhatsApp Kullananlar Dikkat ! Mobil internet Kotanız Bitebilir

Whatsapp Mobil internet Kotanızı Tüketebilir

Dünyanın en popüler anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a güncelleme ile gelen bazı değişiklikler göz çarpıyor. WhatsApp artık anlık mesajlaşmanın yanı sıra veri alışverişi de yapılabilen bir platform haline geldi. Artık WhatsApp üzerinden Pdf dosyası da gönderilebiliyor. Resim, Video, Ses ve Belge gönderimi ve alımı özelliği ile WhatsApp’ın, veri tüketimine dikkat edilmesi gereken bir uygulama haline gelmiş durumda olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durumda dikkat edilmesi gereken nokta WhatsApp ayarları içerisinde bulunan ”Medyayı Otomatik İndir” seçeneğidir. Medyayı otomatik indir seçeneğini mobil veri açıkken ve Wi-Fi bağlı iken, indireceği dosya türleri bakımından yönetebiliyoruz. Bir başka deyişle Mobil internet açık iken gelen, bize mesaj olarak gönderilen dosyaları otomatik indirerek mobil internet kotamızın tükenmesine engel olabiliyoruz.

Aşağıdaki adımları takip ederek sizde uygun Mobil Veri açık durumda iken otomatik indirilecek dosyaları sınırlayabilirsiniz.

  • WhatsApp Ayarlarına girdikten sonra Sohbetler ve aramalar seçeneğine dokunun.

whatsappkota1

  • Bir sonraki ekranda Medyayı otomatik indir seçeneğine dokunun.

whatsappkota2

  • Mobil veri kullanırken seçeneğine dokunun.

whatsappkota3

  • Aşağıda görüldüğü gibi Mobil veri kullanırken hangilerini otomatik indireceğini seçebiliyoruz.
  • Otomatik olarak inmesini istemediklerinizin işaretini kaldırdıktan sonra Tamam’a dokunun.

whatsappkota4

  • Aşağıda görüldüğü gibi örnek olarak görüntüler dışındakilerinin işaretlerini kaldırdık.

whatsappkota5

  • Aşağıda görüldüğü gibi Mobil veri kullanırken sadece görüntüleri otomatik indirecek. Bu sayede mobil internet paketinizin bitmesine engel olabilirsiniz.

whatsappkota6

 

Not:Bu yazı hazırlanırken Android işletim sistemi ile çalışan bir cihaz kullanılmıştır. Iphone cihazlar için en kısa zamanda bu konu ile ilgili bir makale yayınlanacaktır.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz