UYAP Verilerine Göre Online Şantaj %300 Arttı

UYAP yani Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi tarafından açıklanan verilere göre ülkemizdeki internet haberlerine karşı açılan davaları ve online olarak kişiler arasındaki şantaj davaları geçen yıla göre %300 arttı. Teknolojinin artık herkes tarafından ulaşılabilir nimeti internet ve dolayısıyla sosyal medya, haber siteleri aslında tehlikeli olabilecek potansiyellere de sahip. Sadece haber sitelerinin yaptıkları yalan veya yanlış haberler nedeniyle açılan kurumsal davaların haddi hesabı yok. Buna ek olarak bir de sosyal medyada, forumlarda ve buna benzer kişi-kişiye iletişim kurulabilecek siteler üzerinden yapılan şantajların sayısında da artış mevcut.

UYAP’ın baktığı bu davalar Türkiye’de bilişimin daha kontrollü hale getirilmesi gerektiği sonucunu ortaya çıkarıyor. Marka ismi zedeleme gibi oldukça tehlikeli davaların sayısı %160’lık artış gösterdi. TİB ve BTK ile doğrudan ilişki içerisinde olan UYAP’ın 18 yaşından küçük kişileri korumak için sunduğu bir güvenlik modülü mevcut. Bu güvenlik modüllerinin kurumlara ve dilerse yetişkinlere de sunulması gündemde.

uyap2

Olayın diğer bir tarafı ise gazetelere açılan davalar. Güncel gazetelerin düzeltme yayınları dahil olmak üzere basılı medyaya açılan davalarda %50 “düşüş” yaşandı. Yani farklı bir yorum ile gazetelerin marka ve kurumlar üzerindeki etkisinde azalma görülüyor. Online ve basım haberciliklerinin bu iki farklı grafikte ilerleyişi, şantaj olaylarının artması, kurumların internette daha fazla var olmaya çabalaması vb. bütün sebepler aslında tek bir sonuca götürmekte: artık yargı dahil her şey online.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz