Track ile Mp3 Arasında Ne Fark Var?

Track ve Mp3 Nedir?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarınız üzerinden boş bir CD’ye müzik yazdırmak istediğinizde karşınıza iki seçenek çıkar: Ya Media Player’i kullanarak Audio CD formatından faydalanırsınız, ya da MP3 dosyalarını doğrudan CD’ye atarak yazdırma işlemini başlatırsınız.

Peki bu iki format arasında ne gibi farklar var?

Audio CD formatı günümüzde birçok alanda kullanılıyor. Özellikle arabalardaki dahili CD çalarlar, MP3 formatında yazdırılan CD’leri okumakta başarısız kalıyorlar. Dolayısıyla müziklerinizi arabada dinlemek istiyorsanız Audio CD formatını kullanmanız gerekir.

İki format arasındaki bir diğer fark da sıkıştırma ve ses kalitesi alanında kendini gösterir. Audio CD’lere atılan müzik dosyaları WAV uzantısına sahiptir ve bu uzantıdaki dosyalardan 700 MB’lık bir CD’ye yaklaşık 15-20 tanesini ancak atabilirsiniz. Ancak söz konusu MP3 dosyaları olduğunda herhangi bir CD’ye yüzlerce şarkı atabilmeniz mümkündür. Aradaki bu fark sıkıştırma teknolojisinden kaynaklanır. MP3’ün bu gibi bir avantajı varken kullanım alanı kısıtlıdır, müziklerinizi dinleyebilmek için MP3 formatını destekleyen bir oynatıcı bulmanız gerekir. Keza MP3 dosyalarının ses kalitesi Audio CD’lerdeki müziklere göre daha düşüktür ama müzik kulağınız çok gelişmemişse aradaki farkı anlayabilmek pek de mümkün değildir.

trackmp31

MP3 dosyaları küçük boyutları sayesinde kolayca paylaşılabilir olması özelliğiyle de internet üzerinde de en çok tercih edilen müzik dosyası uzantısı halindedir. Günümüzde üretilen müzik çalarlara getirilen MP3 dosyası oynatabilme özelliğiyle birlikte Audio CD’lerin kullanım alanı her geçen gün daha da daralıyor.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz