Toshiba Notebook Fn Tuşu Sorunu Çözümü

Toshiba’nın bazı modellerinde F tuşlarına bir kez bastığınızda olması gereken işlevini değil Fn tuşu ile birlikte basılarak kullanılan ikinci işlevini yerine getirir. Örneğin F5 tuşuna bir kez bastığınızda açık olan web tarayıcı sayfasını(google chrome, firefox, safari vb) yenilemesi gerekir. Fn tuşu + F5 tuş  kombinasyonu yaptığınızda ise mouse devre dışı bırakma veya devreye alma işlevini yapması gerekir.

İşte bazı Toshibalarda bu tam tersi durumdadır. F5 tuşu örneğinden devam edecek olursak, F5 tuşuna basıldığında toshibafn2 şekildeki gibi mouse’u devreden çıkarır yada devreye alır. FN+F5 tuş kombinasyonunu yaptığınızda ise web tarayıcı açık ise sayfa yenilenir.

Bu yazımızda bu sorunun çözümünü inceliyoruz. Aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Windows 7 ve Vista için; Başlat >> Tüm Programlar >> Toshiba >> Yardımcı Programlar >> Donanım Ayarları seçeneğine tıklayın.
  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi klavye(Keyboard) sekmesine tıklayın.
  • Standart F1-F12 mode seçeneğini işaretleyin ve Uygula(Apply) butonuna tıklayın.

toshibafn

  • Biostan değiştirmek için ise aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bios menüsünde Advanced sekmesinden Function Keys mode ayarını Standard F1-F12 mode olarak değiştirebilirsiniz.

toshibafn1

Not:Bios menüsü ile ilgili spesifik bilginiz yok ise bu ayarlara girmeyiniz. Yaptığınız hatalı uygulamalar sonucu veya herhangi bir nedenden dolayı cihazınızda meydana gelebilecek sorunlardan www.gteknoloji.com sorumlu tutulamaz.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz