Slip (Serial Line internet Protocol) Nedir?

Serial Line Internet Protocol Nedir?

Bilişim alanında karşılaşmakta olduğumuz bilgisayar terimlerinden olan SLIP hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. SLIP kelime açılımı ile Serial Line Internet Protocol modem bağlantıları üstünde ve seri port üzerinde çalıştırmak amacı ile kullanılmakta olan internet protokolünün birleşimidir. Şahsa ait olan bilgisayarlar SLIP yerine daha iyi çalışması için tasarlanmış PPP (Point to point protocol) yer almaktadır. SLIP ile çalışmakta olan mikro denetleyiciler de ip paketleri birleşimlemelerinden en küçük ek yük nedeniyle halen tercih edilmektedir.

SLIP protokolü genel olarak dial-up (çevirmeli) ya da kiralık hat bağlantılarında kullanılmaktadır. Standart TCP/IP data gramına byte akışı datagram sınırlarına ayıran özel karakterler olan SLIPEND ekleyerek değişiklikler yapılmıştır. SLIP 8 databiti, EIA donanımsal olarak Clocal modu UART çalışma ayarları seriport yapılandırması gerekmektedir.

SLIP günümüzde BlueCore Seri Protokolü’nde Bluetooth modülleri ve ana bilgisayarlar arasındaki iletişim için kullanılmaya devam edilmektedir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz