Selfie Nasıl Popüler Oldu ?

Fotoğraf çekmek gelişen teknolojiyle günlük eylemlerden haline dönüştü ancak yıllardır var olan fotoğrafta kendimizi beğenmeme durumu hala devam ediyor. Etrafımızdaki herkes fotoğrafta güzel göründüğümüzü söylese de biz fotoğrafın kötü olduğuna diretiyoruz. Peki ama gerçekten kötü mü görünüyoruz ? Tabi ki hayır. Elbette ışığın, fotoğraf açısının, mekanın önemi var ancak gerçek neden bu değil.

Aynalar ve objektifler

Hayatımız boyunca kendimizi aynadan takip ediyoruz. Aynadaki görüntümüz sadece bizim gördüğümüz, zihnimize en küçük ayrıntısıyla kazınan yansımadır. Fotoğrafta ise aynadaki görüntümüzün yatay olarak ters çevrilmiş aksini görüyoruz. Beyin, aynada gördüğüne aşina olduğu ve insan yüzü asimetrik olduğunu için  fotoğrafta gördüğü kişiyi beğenmiyor, yabancı gibi algılıyor.

 

kemalbuyuk

                       fotoğraftaki görüntü                                                                  aynadaki görüntü

Selfie ile aynadaki görüntümüzü paylaşıyoruz

Son yılların modası selfie nin bu kadar sevilmesinin ardında yatan neden de bundan kaynaklanıyor. Telefonun ön kamerasından kendimize baktığımızda tıpkı aynada kendimize bakıyormuş gibi oluyor. Aynada da kendimizi beğendiğimiz için herkese en beğendiğimiz halimizi gösterme imkanı doğuyor.

kemalbebek

aynadaki görüntü                                      fotoğraftaki görüntü

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz