Neden 4.5G Hızına Ulaşamadım?

Akıllı Telefonum 4.5G Hızında Internete Bağlanamıyor?

1 Nisan 2016 itibariye tüm Türkiye’de 4,5G hızına geçiş yapıldı. 4.5G için ön koşullar sağlanmış tüm cihaz otomatik olarak 4.5G hızında internet erişimine geçiş yaptı. Fakat bazı cihazlar 4.5G uyumlu olmasına rağmen hala 3G hızında internete bağlanmaya devam ediyorlar. Eğer sizinde sim kartınız 4.5G uyumlu ise ve hala 3G hızında internet almaya devam ediyorsanız. Sadece Android cihazlarda nadir olarak yaşanan bu sorunun çözümü için, aşağıdaki işlemleri 1 defaya mahsus yapmanız gerekebilir.

Apn Ayarlarınızı Varsayılana Sıfırlayın

  • Android telefonunuzdan Ayarlar >> Diğer seçeneğine dokunun.

4.5gbaglan1

  • Mobil Şebekeler seçeneğine dokunun.

4.5gbaglan2

  • Erişim Noktası Adları menüsüne giriş yapın.

4.5gbaglan3

  • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Seçenekler simgesine dokunun.

4.5gbaglan4

  • Son olarak varsayılana sıfırla seçeneğine dokunun.

4.5gbaglan5

Apn ayarlarınızı yukarıdaki adımları uygulayarak sıfırlamış oldunuz.  Telefonunuzu yeniden başlatın ve sorun devam ediyorsa aşağıdaki işlemleri de uygulayın.

Mobil Şebekelerden 4G/LTE seçimi yapın

  • Telefondan Ayarlar >> Diğer >> Mobil Şebekeler adımlarına ulaştıktan sonra, aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ”Tercih edilen ağ türü” seçeneğine dokunun.

4.5gbaglan6

  • Bir sonraki adımda ”Tercih edilen ağ türü” olara Lte’yi seçin.

4.5gbaglan7

İşlem tamamlandı. Cihazınızı yeniden başlattıktan sonra test edebilirsiniz. Hala sorun devam ediyor ise Operatörünüz ile görüşebilirsiniz.

Not:Bu yazıda kullanılan cihaz Xperia Z Ultra modelidir ve Android sürümü 5.1.1’dir. Diğer Android cihazlarda yapılacak işlemler aynıdır fakat menü sıralaması, adımları ve ayarların ifade ediliş biçimi farklılık gösterebilir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz