Lenovo Energy Manager Kullanımı

Dizüstü bilgisayarlarda en önemli ve en çok sorun yaşanılan bölüm olan pil, doğru kullanıldığı zaman performansı iyi kalır. Bu performansı ve kaliteyi ölçmeye yarayan pek çok program ve araç kullanılmaktadır. Bu amaçla, Lenovo dizüstü bilgisayarlarda bulunan Energy Manager, pil ömrünü uzatmayı, kullanıcı için pil hakkında yararlı bilgileri vermeyi ve tasarruf yapmayı sağlar.

Lenovo Energy Manager, her Lenovo dizüstü bilgisayar modelinde biraz farklılık gösterse de temelde aynı bölümlerden oluşur. Farklılık ise araç içindeki menülerin yerlerinde olmaktadır.

Lenovo Energy Manager aracını açtığınızda, ilk önce karşınıza aşağıdaki gibi gösterge gelir. Bu gösterge pilin doluluk oranı hakkında bilgi verir.

  • Karşıdan Yükleme Modu: Bu modu bilgisayarınıza dosya, program vs indirirken kullanırsanız piliniz daha uzun süre dayanır. Çünkü karşıdan yükleme yaparken bilgisayar normal zamandan daha fazla enerji harcar. Ayrıca bu mod siz yükleme yaparken ekranın kapanmasını, bilgisayarın uyku durumuna geçmesini önler. (kırmızı işaretli)
  • Güç Tasarrufu Modu: Burada bilgisayarın performansını azaltılarak güç tasarrufu yapabilirsiniz. Böylece hem piliniz aşırı enerji tüketimi yapmaz hem de ekran parlaklığı otomatik olarak parlaklık skalasının ortasında kalır. (mavi işaretli)
  • Dengeli Mod: Orta seviye bir performans ve güç dengesi için ideal moddur. Ekran parlaklığı güç tasarruf moduna biraz daha azdır. (yeşil işaretli)
  • Yüksek Performans Modu: Bu modda bilgisayarın performansı en üst düzeydedir ve ekran parlaklığı çok fazladır. Tüm bunların yanında güç tüketimi oldukça fazla olduğundan pil hemen bitebilir. (sarı işaretli)

energy

 

Lenovo Energy Manager ile daha gelişmiş ayarlar yapmanız da mümkün. Aşağıdaki gibi sayacın yanındaki menü simgesine tıkladığınızda yan tarafa başka seçenekler açılacaktır. Burada pil ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

Birkaç ayda bir ölçüm sıfırlama yapın

Pil şarj olmuyorsa, şarj olduğunda normalden çok hızlı bitiyorsa, belli bir seviyeye kadar gelip daha fazla şarj olmuyorsa ölçüm sıfırlama yapmanız gerekir. Pil ölçümünü kalibre etmek için birkaç ayda bir ölçüm sıfırlama yapın. Böylece pilin performansı daha iyi olacaktır. Ölçüm sıfırlama yapacaksanız bu işlem birkaç saati bulabilir ve bilgisayarın bu süre içerisinde kullanılmaması gerekir. Ölçüm sıfırlama yapılırken herhangi bir müdahale ( bilgisayarın kullanılması, pilin sökülmesi ) hasara yol açabilir. Ayrıca ölçüm sıfırlama yapılırken elektrik bağlantısının kesilmemesi gerekmektedir.

Doğru şekilde ölçüm sıfırlama yapmanıza rağmen sorun yaşıyorsanız donanımsal bir hata oluşmuş olabilir.

energy2

 

Bilgisayarı uzun süre pil ile kullanacaksanız koruma modunu etkinleştirin

7 günden daha uzun bir süre bilgisayarı pil ile kullanmak durumundaysanız bir takım önlemler almanız gerekebilir. Uzun süre tam dolu durumunda olan pilin ömrü kısalır. Koruma modunu etkinleştirdiğinizde pil seviyesi %50-60 civarında sabitlenir ve aşırı pil tüketimi durdurulur, tam dolu olan pilin daha fazla dolması engellenir. Ancak bilgisayarı sürekli %60 seviyelerinde pil doluluğunda kullanmak da doğru değildir. İdeal olan haftada bir kez pili %100 doldurup tamamen boşaltmaktır. Böylece daha sağlıklı kullanım sağlanır.

Koruma moduyla yanlışlıkla oluşabilecek kısa devreler ve buna bağlı pil hasarları da engellenir. Aksi halde pil zarar görür ve yeni bir pil almanız gerekir.

energy4

 

Pil enerjisini çok çabuk tüketen programları bulun

Lenovo Energy Manager ile bilgisayarınızda çalışır durumda olan programların ne kadar enerji tükettiğini bulabilirsiniz. Bunu için en yüksek güç tüketimi bölümüne girmeniz yeterli. Bu bölüme tıkladığınızda liste halinde programların enerji kullanımlarını öğrenebilirsiniz. Böylece tüketimi yavaşlatmak için önlem alma şansınız olmuş olur.

 

energy3

 

Bunların dışında bilgisayarın altında bulunan ve pilin ısınmasını engelleyen bölmelerin hava alıyor olmasına dikkat edin. Çünkü yüksek ısı pili olumsuz etkiler. Pilin oda sıcaklığında (20-30 derece) kullanılması gerekir.

Pili yanlış kullanma hem enerji tüketimini artırır hem de pilin ömrünü kısaltır. Normal şartlarda da pil ömrü kullandıkça azalır ancak pilin çok çabuk hasar görmemesi için yukarıdaki ayrıntılara dikkat edebilirsiniz. Hasar görmüş pil kullanımı yanlış olup böyle bir durumda uygun pilin temin edilmesi gerekmektedir.

Etiketler: , ,

Yorum Yaz