Kullanım Alanlarına Göre Yazıcı (Printer) Çeşitleri

Yazıcı (Printer) Çeşitleri

Bilgisayar kullanımında amaç ne olursa olsun belirli zamanlarda raporların dökümüne ihtiyaç bulunabilmektedir. Her ne kadar kamu kurumlarında elektronik imza dönemi başlasa da halen ıslak imza gereken işlem sayısını da küçümsememek gerekir. Bu nedenle bilgisayar ortamında yapılan işlemlerin baskı malzemeleri ile kağıt ortamına aktaran cihazlara ihtiyaç vardır. Yazıcı diğer bir adı ile printerler bu alanda kullanılan ve olmazsa olmaz çıkış birimlerindendir. Kullanım amacına göre çok farklı türleri vardır. Bu ayrım genelde kullandığı baskı teknolojisine göre isimlendirilir ve her biri farklı sarf malzemeleri kullanırlar. Bu sebeple de farklı baskı maliyetleri bulunmaktadır. Şimdi sizlere yazıcı çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Son dönemlerde popülaritesi azalmış olsa da birçok noktada kullanımı da devam etmektedir. Hem baskı maliyeti hem de yazıcının kendi maliyeti uygundur. Ülkemizde nokta vuruşlu yazıcı olarak adlandırılsa da bazı kaynaklarda iğneli yazıcı veya matris yazıcı olarak da isimlendirildiği görülmektedir. Yazıcının baskı kafası bir matris biçiminde dizilmiş minik iğneciklerden oluşmuş olduğundan bu şekilde adlandırılırlar.

noktavurus1

Yazıcının kafası bir dişli kayış yardımı ile yatay olarak hareket eder ve böylece istenilen konuma gelerek baskı işlemini gerçekleştirir. Ancak bu hareket dikey olarak asla hareket etmez. Satır değişimlerinde kağıt dikey yönlü olarak hareket edecektir. Bilgisayar komutlarına bağlı olarak şerit içerisinde bulunan elektro mıknatıslar öne çıkarak diplomalarda olduğu gibi karakter baskısı gerçekleştirir. Mürekkepli şeritler yardımı ile de hedeflenen karakterler kağıt üzerine işlenir. Ancak diplomadan farklı olarak yazım kafaları program desteği ile şekil tanımlamasına müsaittir.

Günümüzde 9 veya 18 iğneli nokta vuruşlu yazıcılar bulunsa da 24 iğneli yazıcılar daha çok tercih edilmektedir. Bu da çözünürlüğün daha yüksek olacağı anlamı taşımaktadır. Bu yazıcı türünde her karakter noktalardan oluşacağı için de yazı kalitesi daha düşüktür. Ancak bu noktaların belirginliğini yok etmek için bazı yazıcı türleri aynı karakter için iki kez vuruş gerçekleştirir.

Yazma şeritlerinin renkli olanları da vardır ve bu nedenle de renkli baskı yapma olanağı sunar. Şeridin farklı renkli alana vuruş yapması açısından aşağı yukarı hareketi sağlanmaktadır. Ancak renkli nokta vuruşlu yazıcılar belirli sayıda renklerde baskı yapabileceklerdir. Ayrıca normal kağıda baskı yapabildikleri gibi kenarları delikli sürekli form kağıda da baskı yapabilirler. Bu nedenle de fatura baskılarında sıklıkla kullanılırlar.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Aslında bu yazıcı türleri de matris yazıcılar grubundandır. Şerit yerine mürekkep kartuşu kullanırlar. Bunun için de şerit kullanmazlar ki baskıyı kağıda dokunmadan gerçekleştirirler. Bunun yerine kağıda mürekkep damlacıkları püskürtmektedirler. Aslında matris yazıcılarla aynı mantıkta çalışmaktadır. Kafa bir motor desteği ile sağa sola hareket etmektedir. Bu yöntem sonucunda da püskürtücü uçlar kağıda minik noktalar püskürtür.

murekkep1

Mürekkep püskürtmeli yazıcılar farklı yöntemler ile püskürtme işlemini gerçekleştirirler. Isıl kabarcık püskürtme, Piezo elektrik yöntemi ve piezoelektriklik adı verilen bu yöntemlerde genel olarak püskürtme yöntemi farklılıkları görülür. Bu tür yazıcılar vuruş yapmadıklarından karbonlu kağıtlarla çoklu baskı için müsait değildir. Kullandığı mürekkebin pahalı olması da farklı bir dezavantajıdır. Temel üç rengi kullanarak farklı renkler elde edilebileceği için renkli kullanım için oldukça müsaittir. Yalnızca siyah baskı yapılacak olursa maliyet daha da düşmektedir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar genel olarak ev kullanımı için uygundur.

Lazer Yazıcılar

Vuruşsuz yazıcı türlerindendir ve bir fotokopi makinesi mantığı ile çalışırlar. Kullanılan mekanizmaların fotokopi makinasından fazlaca bir farkı yoktur. Satır satır yazmak yerine sayfa olarak baskı gerçekleştirirler. Bu nedenle de bir lazer yazıcı sayfanın tamamını basmak için bir belleğe ihtiyaç duyacaktır. ROM adı verilen bu bellek hafızasına aldığı dokümanın haritasını çıkarır ve kağıda baskı işlemini gerçekleştirir. Oluşan lazer ışını dönen bir silindirin üzerine üşer. Negatif yüklenen toner tozu nötr alanlara yapışacaktır. Negatif yüklü alanlara yapışmayacaktır ki merdanenin sıcaklığı sayesinde kağıda geçer. Lazer yazıcılar sürekli forma baskı yapamayacağı için de fatura vb. için kullanıma uygun değildir.

lazer1

Bir lazer yazıcı alırken yazıcının dakikada yapabildiği baskı sayısı yani hızı, düzenleme dili ile kullandığı kağıt türlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bellek büyüklüğü de önemli iken ağ paylaşımı da önemsenmelidir. Tabi ki daha ekonomik baskılar için toner fiyatlarının da incelenmesinde yarar vardır. Lazer yazıcılar genel olarak işyerlerinde ve çok fazla sayıda baskı yapılan alanlarda kullanılır.

Papatya Çarklı Yazıcılar

Karbon kopyaya uygun olan ve baskı kalitesi yüksek yazıcılardır. Daktiloya en fazla benzeyen bu cihazlar ile baskı papatyaya benzeyen yazıcı kafasından destek alırlar. 92 ya da daha üzeri karakter yerleştirilen çark, elektro mıknatıs yardımı ile hareket eden bir çekiç yardımı ile kağıda baskı yapılır. Aradaki mürekkep şeritleri sayesinde de amaçlanan karakter kağıda aktarılır.

papatya1

Yavaştırlar ve farklı şekiller için farklı yazma kafalarına gereksinim duyar. Bir karakteri her ne kadar tek vuruş ile basıyor olsalar da papatya şeklindeki çarkın hareket etme süresi uzundur. Baskı kalitesi de elektronik daktilo makinelerindeki ile aynıdır.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz