Intel Realsense Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Intel Realsense 3d Teknolojisi

İlk kez 2013 yılında düzenlenen CES fuarında kamuoyuna tanıtılan ve büyük heyecan uyandıran Intel RealSense 3D teknolojisi, bilgisayarlara ses ve görüntü analiz etme yeteneğini kazandırarak cihazlarla daha fazla etkileşime girebilmeyi mümkün kılmıştı. Acer, Asus, Dell, Fujitsu ve Lenovo gibi Intel işlemci ailesini kullanan cihaz üreticileri de bu teknolojiyi Laptop ve Ultrabook müşterilerine sunmaya devam ediyor.

El ve vücut ile bilgisayarı kontrol edin

RealSense teknolojisiyle birlikte geliştirilen oyunları oynarken vücudunuzu hareket ettirerek sanal karakteri yönlendirebilir, dilerseniz de el ve parmak hareketleriyle de aksiyon oyunlarını çok daha etkin bir şekilde oynayabilirsiniz. Web sitelerinde gezinirken elinizi yukarı veya aşağıya doğru kaydırarak sayfayı hareket ettirebilir, dilerseniz sesinizle “Scroll up” veya “Scroll down” diyerek bilgisayara da komut verebilirsiniz. RealSense teknolojisi sesinizle de işlem yapabilecektir.

realsense1

Görüntülü konuşma deneyiminde yenilik

Intel RealSense 3D kamera teknolojisinin sağladığı bir diğer avantaj ise iş hayatında sıklıkla kullanılan görüntülü konferans deneyimini çok daha üst seviyeye taşıması. Öyle ki bu teknoloji sayesinde kameraya konuşan kişinin arkaplanında yer alan gereksiz öğelerin yeşil ekrana gerek kalmadan silinmesi mümkün hale geliyor.

Intel RealSense teknolojisini kullanmak için uyumlu programları çalıştırmanız gerekir. El hareketlerini algılayacak ve buna göre işlem yapacak bazı uygulamalar hâlihazırda mevcut. 3D Systems, Autodesk, LEGO, Dreamworks ve Scholastic gibi dev firmalar Intel RealSense teknolojisinin kullanılabileceği yazılımlar geliştirmeyi sürdürüyorlar.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz