İnsan Reflekslerine Sahip Robot!

İnsan Reflekslerine Sahip Robot!

MIT firmasının ürettiği yeni nesil robot, insani yetenekleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. Bir insan nasıl hızlı ve ani reflekslere tepki verebiliyorsa, bu robotta insani bir hızda günlük işleri yapabiliyor. Bu günlük işlerden kastımız neler? Çay doldurmak, delici aletler duvar delmek, yerleri temizlemek vb. gibi işleri anında yapabiliyor.

Teknoloji gün geçtikçe ilerliyor ve bu yaşamımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Neredeyse günlük işlerimizde teknolojik aletler olmadan yaşayamaz olduk. Tabi sadece alet teknolojisi gelişim göstermiyor, robot teknolojisi de bunlara nazaran hızlı gelişim göstermekte. MIT bu konuda çağımızın en büyük adımlarından birini atmış bulunuyor. Detaylarla devam edelim!

Robotlar İnsanların Yerini Mi Alacak?

insanrobot

Bu robot diğerlerinden daha hızlı ve reflekslere yanıt verebilmesi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Kullanılması için bir yönlendiriciye ihtiyaç duyuyor. Onu diğerlerinden ayıran faktör ise hızlı ve düşük başarısızlık oranı ile yapması. Başarılı bir şekilde hareketleri yerine getiren robot, aşağıdaki videomuzda da göreceğiniz gibi kol denilen bir “joystick” ile kontrol edilebiliyor. Günlük yaptığınız işler kahve ve çay doldurmak, matkap aracılığı ile duvarı delmek, temizliğe yardımcı olmak, suyunuzu doldurmak vs. işlerin hepsini yönlendirici aracılığı ile yapabilmekte. İstenilen hareketi joystick denilen kontrol cihazı ile uzaktan yönlendirerek tamamen taklit yeteneği tabanı ile robotun insani reflekslere sahip olduğunu sizde fark edeceksiniz. Robotun en yenilik özelliklerinden biri ise dayanaklılık testinden üstün başarı ile geçmiş olmasıdır. Ancak tek aklımıza takılan ayrıntı bu robotun ne zaman kullanılacağı yönünde gelen sorular. Bekleyip birlikte göreceğiz!

Link : https://www.youtube.com/watch?v=2-5n2IsdCqU

Etiketler: , ,

Yorum Yaz