Huawei Modemlerde Kablosuz Kopma Sorunu Çözümü

Wi-Fi Kopma Sorunu Nedir?

Günümüzde tüm modemlerde hem kablolu hem de kablosuz bağlantı özelliği mevcut diyebiliriz. Buna paralel olarak artık kullandığımız cihazlarında tamamına yakını kablosuz bağlantı özelliği ile üretilip, kullanıcılara arz ediliyor. Örneğin bir masaüstü bilgisayarda bile kablosuz internete bağlanma özelliği mevcut olabiliyor.

Kablosuz (Wi-Fi) bağlantı ile internette gezinirken ya da online film izlerken ya da müzik dinlerken, kısacası kablosuz olarak internete bağlı iken bir anda internetin kesilmesini ”kablosuz kopma sorunu” olarak adlandırabiliriz.

Eğer kablolu bağlantıda da kopma sorunu yaşıyorsanız öncelikle sorunun modem değilde hat kaynaklı olabileceğini bilmelisiniz.

Eğer kablolu bağlantıda sorun olamdığını test ettiyseniz Huawei modemlerde kablosuz kopma sorunu için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

Huawei Modemlerde Wi-Fi Kopma Sorunu Çözümü

 • Öncelikle modem ile bilgisayar arasın bir kablolu bağlantı oluşturun. Yani kablosuz kullanıyor olsanız dahi kablonuzu takın.
 • Daha sonra bir web tarayıcı(chrome, mozilla gibi) açın ve adres satırına 192.168.1.1 yazdıktan sonra Enter tuşuna basın.
 • Modem arayüzüne giriş ekranı geliyor, arayüze giriş yapmak için kullanıcı adı:admin şifre ise modemi ttnet’ten aldıysanız ttnet, superonline’dan aldı iseniz superonline olacaktır. Bu iki şifreyi de kabul etmiyorsa modemin modelini bu yazının altına yorum yazarak bize bildirebilirsiniz. Araştırıp yardımcı olmaya çalışırız.
 • Giriş yap butonuna tıklayın.

532ekablosuz1

 • Bu modem Huawei HG532E modeli olduğundan dolayı şifresi ttnet’dir.
 • Aşağıda şifre değiştirme ekranı geliyor. Değiştirmeden geçiniz seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
 • İsterseniz siz yeni bir arayüze giriş şifresi belirleyebilirsiniz.

532ekablosuz2

 • Bir sonraki adımda aşağıdaki gibi bir mesaj penceresi gelirse Tamam seçeneğine tıklayın.

532ekablosuz3

 • Modem arayüzüne giriş yaptık.
 • Aşağıda görüldüğü gibi Temel >> Wlan seçeneklerine tıklayın.
 • Fabrika varsayılan olarak kanal otomatiktir. Kanalı 1 olarak değiştirin ”Gönder” butonuna tıklayın.
 • Bu şekilde test ettikten sonra yine kopma sorunu olursa Kanal 6 ya da 9 olarak değiştirerek te test edebilirsiniz. Fakat Huawei modemlerde kopma sorununa en iyi çözümün kanalı 1 olarak değiştirmek olduğu, bir çok cihaz üzerinde test edilmiştir.

532ekablosuz4

 • İşlem tamamlandı. Eğer farklı problemler yaşıyor iseniz bizimle paylaşabilirsiniz. Araştırılıp kısa zamanda yaşadığınız sorunun çözümü ile ilgili makale yayınlanır.

Not:Bu yazı hazırlanırken kullanılan modem Hg532E modelidir. Tüm huawei modemler için bu yazıdan yararlanabilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 9 yorum yapıldı:

 1. Ali diyor ki:

  Hocam bunu yapmak için kablo ile bağlamak şart mı kablo olmadan yapsak ne olur, kablo yok bende de.

 2. koray diyor ki:

  Abi kafayı yicem denedim olmuyo wifide kopuyor hep başka cözümü yokmudur.

 3. Nicat diyor ki:

  Selam ben Azerbaycanda yaşıyorum yıl olmuş 2017-di ama hala internet kompa sorunu var. Huawei HG8326R modem var kanallrı tek tek test etsemde sorun devam ediyor kablolu bağlanırken sorun yok ama

 4. Zafer diyor ki:

  Bendede vifide kopma sorunu var arkadaşlar artı vifide test yaptığımda ping 350 ms download 2.02 upload ise 2.60 gibi değerler çıkıyor kablolu ise tamamen hat değerlerim normal fibernet hazında çıkıyor örnek download 26 mbps gibi çözüm bulamadım modem bozuk galiba vodafone fibernet var bende ve vifide kullanamıyorum

 5. Zafer diyor ki:

  Modem markası huwai hg658c arkadaşlar

 6. CanA diyor ki:

  huawei HG255s modemde de işe yarar mı? (SOL fiber)

 7. Yılmaz diyor ki:

  HG630a model no ttnet modemi kullanıyorum kablosuz internetim sık sık kopuyor, hatlarda bi problem olmadıgını öğrendim çağrı merkezinden problemin modemden kaynaklandıgını söylediler. Simdi ise asıl problemim kullanıcı adına:admin sifreye: ttnet yazıyorum yukarıda yazıldığı gibi
  Geçersiz kullanıcı adı veya şifre diyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim lütfen..

 8. NEJAT EYDOR diyor ki:

  Superonline HG 255 S modemde bu güne kadar hiçbir sorun yaşamadım,taki üç gün evvel google chromecast 2 uzaktan wifi üzerinden telefon ve diz üstü bilgisayar bağlama cihazı alana kadar.ilk 15-20 dakika iyi,sonra hiçbir cihazda wifi çalışmıor,sonra tekrar geliyor.bu cihazdan herkes memnun iken bende böyle olması acaba neden.teşekkürler.

 9. Fatih diyor ki:

  Merhabalar kolay gelsin hg 521 v1 modeme sahibim ilk ttnetten aldığım modem şuanda dsmartın internetini kullanmaktayım ve modemde tüm ışıklarım yanmasına rağmen wifi ye bağlanma sorunu yaşamaktayım modeme format atıp tekrar kurduğumda bağlantı sağlayabiliyorum ama dınırlı saat yani 1 2 saat sonra tekrar aynı sorun oluyor ? Ne yapmalıyım? 8 temmuz 2019 da bursada trofa patlsması yaşandı elektrik geldiğinde yüksek voltajlı gelmiş olup acaba obyüzden modem zarar görmüş olabilir mi ?

  Teşekkürler şimđiden

Yorum Yaz