Htc’de Dev Çöküş !

Ekonomik ve finansal olarak son zamanlarda sıkıntılı günler yaşatan HTC, bu durumu az da olsa aşmak için faaliyete geçti.

Giderlerini azaltma yoluna giden şirket ilk önce iş gücünde azalmaya gidecek. Bu amaçla HTC, çalışanlarının işine son vererek %15 küçülme hedefliyor. Ancak medyada yer alan haberlere göre firma, sadece çalışanlarını işten çıkarmayacak aynı zamanda bazı bölgelerdeki üretim tesislerini de kapatacak.

Tayvan kökenli şirket 2009 yılında birçok bölgede yeni tesisler açmıştı. Bunlardan biri de Çin’de açılan ve 34 milyon dolara mal olan 155 bin metrekarelik fabrikaydı. Yapılan yatırımlara rağmen akıllı telefon pazarında Apple, Samsung, Sony, LG gibi dev firmalarla rekabet edemeyen HTC’nin telefonlarının satışlarında büyük bir düşüş yaşandı. 2010 yılından sonra yapılan fabrika yatırımları ile üretim kapasitesini iki katına çıkaran HTC’nin giderleri de artınca bu duruma daha fazla direnç gösteremedi ve şirket yeni üretim politikalarını benimsedi. Buna göre zarar etmeye başlayan HTC’nin kapanacağına dair haberler yok ancak firmanın en büyük yatırımlarından olan Çin’deki fabrikanın kapatılmasına karar verildi.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz