Grafen İle Telefonlarda Gece Görüşüne Doğru

Grafen İle Gelen Teknoloji

Termal görüntüleme sistemlerinin en fazla kullanıldığı alan muhakkak ki askeriyedir. Kilometrelerce uzaktaki bir hareketliliği dahi ısı değerlerine göre tespit edip ekranlara yansıtabilen bu sistem son dönemlerde emniyet teşkilatı ile kurtarma takımlarında da sıklıkla kullanılıyor. Mesafeye bağlı olarak görüntüyü tüm ayrıntıları ile ekrana aktaran bu sistemin güvenlik açısından çok önemli katkılarının bulunduğu da açık. Ancak bu tür cihazların bazı teknik özelliklerinin de olması gerekiyor ki bunlar oldukça ağır ve pahalı ham maddeler. Daha teknik bir açıklamayla termal görüntüleme cihazları kriyojenik soğutma gereksinimi duymaktadırlar. Yapılan araştırmalar ve gelişen teknoloji bu gereksinimi grafen maddesinin de karşılayabileceğini gösteriyor.

Grafen Çelikten 100 Kat Dayanıklı

Grafenin çelikten 100 kat daha dayanıklı olması nedeniyle değerlendirildiği biliniyor. Massachusetts Institute of Technology (MIT) bilim adamlarına göre, bu malzemenin kızılötesi sensörlerini cep telefonlarına da entegresi mümkün olabilmektedir. Bu tezi ilk ortaya atan isimlerden olan Tomas Palacios’a göre, MIT’in üretimini gerçekleştirdiği bu sensörler dizüstü bilgisayarlara ve cep telefonlarına entegre olabilecek kadar küçük malzemeler.

grafen1

Bununla birlikte kızılötesi algılama yetisi en güçlü maddelerden birisi muhakkak ki grafen. Bu durum dolayısı ile de araştırmacılar grafen kullanarak mikroskobik sensör üretimini başardılar. Ayrıca yine grafen, alınan sinyalleri taşımak için ve elde edilen yonganın hava boşluğunda tutunmasını sağlamak üzere de kullanıldı. Bu da cihazların ihtiyacı olan harici soğutma işlemini de sağlamış oldu. Elde edilen sonuçlara bakılınca en ince ayrıntının dahi görüntüsünün alınabildiği gözlendi. Yapılacak olan geliştirme çalışmalarının ardından muhakkak günlük yaşamda çok kullanılır hale dönüştürülecektir. Bir otomobilin ön camına yerleştirilerek gece görüş sağlanabilme olanağı dahi insanı heyecanlandırıyor.

Grafen İle Üretilen Ürünler Ne Zaman Kullanıma Sunulacak?

Grafen ile alakalı çok etkileyici şeyler duyuyor olsak da kullanılacak ürünlerin günlük yaşama katılması için biraz daha sabırlı olunması gerekecek. Ama araştırma hızına bakılacak olursa bu sürecin çok da uzun olmayacağı görülüyor.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz