Google’dan Yeni Bomba : Alphabet !

Önceki gece (10.08.2015) dünya devi Google sürpriz bir şekilde bazı açıklamalarda bulundu. Açıklamalara göre Google, Alphabet adlı yeni bir oluşum başlattı.

Google’ın Saltanatı Sona mı Eriyor ?

İlk başta Alphabet Google’ın yeni bir ürünü olarak algılansa da açıklamaların devamında gelen söylemler herkeste şok etkisi yarattı. Alphabet ve Google’un birlikte çalışacağı düşünülürken, arada beklenmedik bir alt üst ilişkisi olacağı anlaşıldı. Google gibi dünya devi bir firma henüz daha yeni kurulmuş bir oluşuma bağlanmıştı ve onun altında çalışacaktı. Yani Alphabet Google’ın değil Google Alphabet‘in olacaktı. Herkes tarafından garip karşılanan bu durum kaçınılmaz olarak bazı değişiklikleri de beraberinde getirdi.

Yapılan açıklamalarda kadrolarda değişikliğe gidildiği, bazı ayrılıklar yaşandığı ve CEO değişikliğine başvurulduğu kaydedildi. Google’ın yeni CEO’su artık Sundar Pichai. Sundar Pichai, Google’da input-output gelişimlerinde çalışıyordu ve göz önündeki tek eylemi geçen yılki Google I/O konferansında Android Auto’yu tanıtmasıydı. Ama artık Google’da CEO’luk vazifesini yürütmekle görevli.

Peki, Alphabet nedir ?

Alphabet, aralarından Google’ın en büyüğü olduğu bir çok irili ufaklı şirketi kendi içerisinde barındıran bir şirket olarak karşımıza çıktı. Google da halihazırda elinde bulundurduğu bazı sektörleri Alphabet bir araya getiriyor. Bu yapılanmadaki amaç ise yönetim ekiplerini ve sektör sektör ayrılan şirketlerin yönetimini kolaylaştırmak ve verimliliği artırmak.

Kullanıcıların en merak ettiği şey ise Alphabet‘in neler yapacağı, nerelere hitap edeceği, neleri geliştireceği ve en önemlisi hedefinin ne olduğu. Alphabet, diğer Google ürünleri olan Android, Google Maps gibi Google’a ait değil, tamamen farklı bir şirket görünümünde.

Google Alphabet adı altında faaliyet gösterecek olan firma, Google X takımı ile birlikte çalışacak ve tamamen bilimsel olarak AİDS, alzheimer ve parkinson gibi sağlık sektörünün çözemediği konuları çözüme kavuşturmaya çalışacak. Boston Robotics adı ile bildiğimiz Google robotlarını da bu firma yürütecek. Google olarak devam edecek alt firma ise Android, Google Maps ve Youtube gibi konularda yoluna devam edecek.

İki firma da ayrı çalışma merkezlerinde çalışmalarına devam edecekler ama Google ve Alphabet ortak bir ilişki içerisinde olacak. Ayrıca Alphabet içerisinde Google elemanları da çalışacaklar.

Microsoft’tan Google Alphabet ayarı!

Öte yandan abc.xyz adresi ile tanıtılan bu yeni projeye, dijital dünyadan ilginç tepkiler de geldi. Bunların başında Microsoft’un hamlesi geliyor. http://abc.wtf adresi, Microsoft’un arama motoru Bing’e yönlendiriliyor. Bu da Alphabet’e gelen en mizahi eleştirilerin arasında geldi. Wtf, ingilizce ‘bu ne s*** bir şeydir’ manasına geliyor!

Etiketler: , ,

Yorum Yaz