Google’dan XP Desteğine Son

Windows’un göz bebeği olarak tanımlanan XP, güncelleme sonlandırması ile ciddi güvenlik açıkları vermeye başladı. Google de bu konu ile alakalı attığı adımı kullanıcılarına duyurdu. Google web tarayıcısı Chrome’un güncellemesini de 2016 yılının Nisan ayından itibaren sonlandıracağını kamuoyuna bildirdi. Yapılan duyuruya göre Windows XP ve Windows Vista kullanıcıları belirtilen tarihten sonra da kullanıma devam etseler de Chrome güncellemesi alamayacaklar. Aynı durum, OS 10.06, OS 10.7 ve OS 10.08 içinde söz konusu.

Google’ın güncellemeleri sonlandıracak olmasının nedeni olarak bu işletim sistemlerinin bundan sonra resmi olarak destek almayacak olması olarak gösteriyor. Chrome’un Mühendislik Direktörü olan Mark Pawliger, eskiyen platformların kritik olarak değerlendirilebilecek güncelleştirmeleri almıyor olması nedeniyle virüs ve diğer zararlılara maruz kalma olasılığının arttığını, bu nedenle de kendilerinin de bu işletim sistemlerine desteklerini sonlandıracaklarını ifade ediyor.

xpdestegi

Aslında Google eski işletim sistemlerine destek vermeyi durduracağını bu yılın başında açıklamıştı. Ancak net tarih vermeyerek kafalarda soru işareti de bırakmıştır. Bilindiği üzere Windows XP, on yılı aşkın bir süredir halen evlerde kullanılıyor. Bunun yanında birçok firmanın da XP kullanıyor olması nedeniyle alınan bu karar birçok kişiyi olumsuz etkileyecek gibi görünüyor.

2016 yılının Nisan ayından itibaren PowerBook ile Power Mac tarzı eski bilgisayar kullananlar, donanım yükseltmeden Chrome’yi kullanamayacak olmaları nedeniyle oldukça sıkıntıya düşecekleri oldukça aşikar.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz