Enterferans (interference) Nedir?

Enterferans Nedir?

Her ne kadar enterferans sözcüğü çok farklı alanlarda karşımıza çıkan, geniş anlam yelpazesi olan bir sözcük olsa da, daha çok bilgi iletişim teknolojilerinde kullanılıyor. Peki enterferans nedir?

Enterferans Türleri

Enterferans, yer yer radyo ekipmanlarında (örneğin kablosuz mikrofonlar) ortaya çıkan, uyarı dalgalarının birbirlerini bozma durumudur. Enterferans aralığı oldukça geniştir ve kimi zaman ufak tefek sorunlar yaratır, kimi zaman da sistemi tamamen çalışmaz hâle getirebilir. Basit önlemler alındığı takdirde önüne geçmek mümkün olsa da, gerçekleştiği zaman ciddi manada can sıkıcı bir durumdur.

Temel enterferans tipleri, radyo frekansı enterferansı, elektriksel enterferans ve intermodulation yani arakiplenimdir.

Radyo Frekans Enterferansı

Bu Enterferans, tipi radyo frekans sinyallerinin yakındaki bir kablosuz alıcıyı etkilemesiyle ortaya çıkıyor. Radyo ve TV vericileri, iletişim ekipmanları, kablolu televizyon sistemleri bunu oluştururken, bu bozulmaya neyin yol açtığını belirlemek önemlidir. Örneğin, tüm kablosuz mikrofon sistemlerinde belli bir frekans aralığı varken, bu cihazlar televizyon veya radyo yayınları için tasarlandıklarından, diğer kablosuz alıcılarla çakışabilirler.

İki adet kablosuz sistem eğer aynı frekansı kullanırsa, tek bir defada sadece tek bir verici kullanılacaktır. Aynı frekansa iki sistemin yer alması ise ortaya enterferans çıkaracaktır ve iletişim engellenecektir.

Tabii diğer yandan, farklı kablosuz sistemler de dikkate alınmalıdır. Kablosuz sistemler, birbirleriyle 600 metre aralığına kadar enterferansa girebilir ve bir diğerini etkileyebilirler.

Elektriksel Enterferans

Elektriksel Enterferans ise bilgisayarlar, dijital ekipmanlar, ağır elektriksel ekipmanlar ve aydınlatma sistemleri tarafından oluşmaktadır.

Elektriksel Enterferans‘ın üç temel şekli vardır; elektriksel ekipmanlardan kaynaklı gürültü, bilgisayar gibi elektronik cihazlardan kaynaklı gürültü ve güneş ışığı gibi doğal kaynaklardan ortaya çıkan gürültü. Elektriksel enterferans sık yaşanmaz ve nadir olarak sorun çıkarır. Bunun yanı sıra, eski florasan lambalar, hatta matkaplar dahi elektriksel Enterferansa yol açabilirler.

Intermodulation – Arakiplem Enterferansı

Bu Enterferans türü ise kablosuz frekanslara yakın olmayan güçlü sinyaller tarafından ortaya çıkmaktadır. Güçlü sinyaller aşırı yükleme yaptıkları zaman kablosuz alıcılarda kısa devreye yol açarlar ve ortaya Enterferans çıkar.

Tabii daha önce de dediğimiz gibi, doğal yollardan ortaya çıkan Enterferansları da unutmamak lazım. Kimi zaman atmosferdeki statik elektrik veya yıldırımlar dahi sinyalleri bozabilir, iletişimi engelleyebilir. Örneğin, bir meteor atmosfere girdiği zaman saatte 40 bin KM hıza erişir ve havayı sıkıştırır. Dolayısıyla ortaya da bir iyonizasyon izi çıkar, biz de bunu doğal yoldan ortaya çıkan Enterferans olarak tanımlarız.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz