Büyük Markaların Doğuşu

Büyük markalar sandığımızdan çok daha eski ve çok daha farklı sektörlerden teknoloji dünyasına adım attı. İşte bugünün teknoloji devleri ve onların çıkış hikayeleri.

SAMSUNG

1

Samsung, piyasaya balık, sebze, noodle ve meyve ticaretiyle girdi. 1987 yılında elektronik ürünler sektörüne giriş yaptı. Samsung kelimesi Korece 3 yıldız anlamına geliyor. Şirket yıldızların büyük, güçlü ve sayısız olmasından esinlenmiş.

 

NOKİA

2Microsoft’a satılmadan önce efsane markalardan olan Nokia, 1865 yılında Finlandiya’da kağıt hamuru fabrikasıyla adını duyurdu.1967 yılında ise elektronik ve elektrik üretimi sektörlerinde faaliyet göstermeye başladı.

 

APPLE

3Dünyanın en büyük firmalarından Apple, ismi konusunda oldukça düşünülmüş bir marka. Matrix Electronics ve Apple Computer seçeneklerinden Apple Computer daha ağır basıyor ve 2007 yılında isimden computer atılarak yola Apple olarak devem ediyor.

LG

4Goldstar, Kore Savaşı’ndan sonra kurulmuştu. Daha sonra kardeş şirket olan Lak-Hui (Lucky) kuruldu. İki şirketin birleşmesiyle de Lucky Goldstar şirketi doğdu. Baş harflerini alırsak bugün bildiğimiz LG markasına ulaşıyoruz. Ancak şirket sloganı “ Life is Good”.

HTC

5Birçok insanın “Higt-Tech Computer” diye açılımını yaptığı HTC’nin ismi, 1997 yılında şirket kurucularından H. T. Cho ve Cher Wang’ın isminin baş harflerinden oluşuyor.

GOOGLE

6Google adını 1’in yanına 100 tane sıfır anlamına gelen Googol’un yanlış telaffuzundan alıyor. Google isminden önce düşünülen isim ise BackRub idi.

MİCROSOFT

7

1975 yılında şirket haline dönüşen Microsoft adını mikroişlemci ve yazılımın İngilizcesinden (microprocessor, software) alıyor.

MOZİLLA

81994 yılında Mosaic adlı tarayıcıya rakip olması amacıyla Godzilla adlı tarayıcı piyasaya çıkar. Daha sonra Mosaic ve Godzilla bir araya geldi ve Mozilla ortaya çıktı.

ASUS

94 Acer çalışanı tarafından 1989 yılında kurulan Asus ismini Yunan mitolojisindeki Pegasus’tan alıyor. İsim gücü, saflığı, maceracılığı temsil ediyor. Ayrıca her yeni ürünle kanatlanarak en tepeye çıktığını ifade ediyor.

YAHOO

untitled

Yahoo, “Another Hierarchial Officious Oracle” ismini kelimelerinin baş harflerinden alıyor. Yahoo ismi 1995 yılında alındı ancak öncesinde ismi “Jerry ve David’in Guide to the World Wide Web” di. Yahoo kelimesinin gerçek anlamı ise cahil, kaba, maganda.

Etiketler: ,

Yorum Yaz