Bilgisayarınızın Yavaşlamasına Engel Olun

Bilgisayarınızın Gün Geçtikçe Yavaşlıyor mu?

İstediğimiz özelliklere sahip dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardan birini satın aldığımızda, performansı ve isteklerimize cevap vermesi beklediğimiz ölçüde olabilir. Ancak zamanla yavaşlama ve performans kayıpları ile karşılaşmamız bizi temizleme, hızlandırma veya overclock yazılımlarını aramaya sevk edebilir. Aslında bu sorun Windows yazılımının kendi bünyesinde kullanıcılarına sunduğu sistem eklentileriyle ve optimize olanaklarıyla çok daha kolay bir şekilde giderilebilir.

Şimdi neler yapabileceğimizi size bir kaç adımda anlatalım.

İnternet Önbellekleme Verilerini Silin

pcyavas1

İnternet sitelerinin hızlı açılması ve daha sonraki ziyaretlerinizde size çerezleri,şifreleri vb. Önbellekten sunabilmek için, bilgisayarınız gerekli sistem klasörüne verileri kaydeder. Fakat sitedeki verilerin değişmesi veya girdiğiniz sayfaların yapısının değişmesi kaydedilen dosyaların bir işe yaramamasına sebep olur. Bu da sisteminizde gereksiz dosyaların disk alanı harcamasına ve bilgisayarınızın yavaşlamasına neden olur. Bunun önüne geçmek için;

Bilgisayarım/Ayarlar/Disk Temizleme bölümüne girerek yukarıdaki resimde gösterilen ‘Geçici İnternet Dosyaları’nı işaretlemeniz ve ‘Tamam’ diyerek silmeniz yeterli olacaktır.

Disk Bölümlerini Temizleyin

pcyavas2

Bilgisayarınıza kaydettiğiniz ve daha sonra sildiğiniz veriler,aslında silinmez ve ‘lostfiles‘ denilen bir bölümde diskinizde yer kaplamaya devam eder.Bunun dışında bir yazılımın ihtiyaç duyduğu bileşenler diskinizde birden fazla şekilde bulunabilir ve sistem yavaşlamalarına sebebiyet gösterebilir.Zaman zaman disk bölümlerini temizlemeniz ve disk birleştirme işlemi yapmanız sistem hızınız için büyük rol oynayabilir.İsterseniz Windows sürümünüze göre bu işlemi zamanlayabilir,belirli aralıklarda otomatik olarak yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Yapmanız gereken sadece; Bilgisayarım/Ayarlar/Disk Birleştirme

Performans Ayarlarınızı Optimize Edin

pcyavas3

İşletim sisteminizin opsiyonel özelliklerinden biri olan görsel sunumları sistem özelliklerinize göre en iyi duruma getirmeniz,bazı efektlerin ve dosya açılış biçimlerinin değişmesine sebep olsa da,grafik performansı gerektirmeyen ayarlar kullanıldığında sistemi ciddi ölçüde hızlandıracaktır.

Ayarları yapmak için; Bilgisayarım/Ayarlar/Performans sekmelerinden ‘En iyi performans için ayarla‘ kısmını işaretlemeniz yeterli olacaktır.

Not:En iyi performans için ayarla seçeneğini işaretlediğinizde bilgisayarınızın arayüzü göze hoş gelmeyen bir bir görünüme sahip olabilir.

Başlangıç Programlarını El ile seçin

pcyavas4

Bilgisayarınızı açma tuşuna bastığınızda,işletim sisteminiz yüklenirken bazı programlar arka planda başlatılmaya çalışılır.Bu programları kullanmasanız bile size hazır halde karşılama ekranı sağlamak için otomatik başlatma seçeneği işaretlenmiş olabilir.Bu da bilgisayarınızın açılış hızını ve sistem performansını yavaşlatabilir.

Ayarları yapmak için; Görev Yöneticisi/Başlangıç sekmesinden başlangıç programlarını el ile ayarlayabilir kullanmadığınız programların açılmasına engel olabilir ve sistemin açılış hızını artırabilirsiniz.

Antivirüs Programı kurun

Bu programlar bilgisayarımı yavaşlatacak düşüncenizi bir tarafa bırakın ve mutlaka birini kullanın. Çünkü web sitelerinden bilgisayarınıza bulaşacak trojen tarzı virüsler sisteminizi sürekli ele geçirmeye çalışacağı için, sistemi yavaşlatacaktır. Antivirüs yazılımları sizi uyarır veya bu tür işlemlere engel olarak,işletim sisteminizin stabil durumda olmasına yardımcı olur. Çok fazla yer kaplamayan ve sistemi yavaşlatmayan, Windows Defender indirebilirsiniz. Sizi hem internette güvenli dolaşım konusunda uyaracak hem de dosyalarınızı tarayarak virüslere engel olacaktır.

Not:Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde Windows Defender varsayılan olarak yüklü durumdadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz