Asus Zenfone Serisi Akıllı Telefon Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Akıllı Telefonların Pil Ömrü Sorunu

Günümüz teknolojisi ile üretilen akıllı telefonların hemen hemen tümünde batarya sorunu bulunuyor. Üreticiler arz, talep, rekabet üçgeninde pazara sürekli büyük ekranlı ve ince gövdeli cihaz arz etme yarışında olduklarından dolayı, cihazları üretirken batarya kapasitesinden feragat ediyor olabilirler. Çünkü şarjı uzun giden ama tabir-i caizse ”takoz” gibi bir telefonu kimse satın almak istemez.

Asus Zenfone Serisi Şarj Süresi

2014 yılının ilk çeyreğinde lanse edilen ve fiyat/performans ürünü olarak tanımlayabileceğimiz Asus Zenfone serisi akıllı telefonlar, kısa zamanda büyük bir satış hacmi yakaladı.  Diğer markaların ”amiral gemisi” olarak adlandırdığı cihazlara bile performansı ile kafa tutan Asus Zenfone 5’in düşük pil ömrü ile sınıfta kaldığını söylersek herhalde çok ta haksızlık etmiş olmayız.

Asus Zenfone Akıllı Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatın

Asus Zenfone cihazınızda pil ömrünü uzatmak için aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz. Yapılan işlemler pil ömründe çok büyük değişikliklere sebep olmayacak fakat yinede faydası olacağını düşünüyoruz. İşlemleri yaptıktan sonra cihazınızı 2-3 gün deneyerek sonucu yazının altına yorum olarak yazabilirsiniz. Cihazınızın şarjı günde 1 saat bile geç bitse fayda faydadır diyoruz.

 • Ayarlar menüsüne giriş yapın.
 • Ekranı aşağı kaydırın Güç Yönetimi’ne dokunun.

zenfonepil1

 • Bir sonraki ekranda Otomatik Başlama Yöneticisi’ne dokunun.

zenfonepil2

 • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekrana gelen bildirimde özetle şu bilgiler yer almaktadır;
 • İlk paragraf: Cihazınıza 3. Part uygulamaları kurduğunuz zaman, bazı uygulamalar otomatik olarak arka planda sürekli çalışmaya başlar. Bu da cihazın boştaki ram kapasitesini doldurur ve bataryayı boşaltabilir.
 • İkinci paragraf: Asus otomatik başlatma yöneticisi, otomatik başlayan uygulamaları kontrol etmenize(yönetmenize) ve bu sayede ram ve batarya tasarrufu yapmanızı sağlar.
 • Görüldüğü gibi bildirimde yazılanlar tam da bizim ihtiyacımız olan şeyler gibi görünüyor.
 • Tamam’a dokunun.

zenfonepil3

 • Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi cihaz başladığında birçok uygulama arka planda çalışıyor gibi görünüyor.
 • Çalışmasını istemediğiniz uygulamaların yanında yer alan İzin ver yazısının soluna dokunarak engelleyebilirsiniz.

zenfonepil4

 • Cihaz açıldığında arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları engelledikten sonra etkili olabilmesi için cihazınızı yeniden başlatın.

zenfonepil5

Not:Engellediğiniz uygulamalar sonsuza kadar engellenmeyecek. Sadece cihaz açıldığında arka planda çalışmaya başlamasını engellemiş olacaksınız. Uygulamayı kullanmak istediğinizde ikonuna dokunmanız çalışması için yeterli olacaktır.

Asus Zenfone Serisi ile ilgili diğer yazılarımız için buraya tıklayın.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz