Akıllı Telefonlarda Sar Değerinin Önemi

SAR Değeri Nedir?

Spesific Absorption Rate yani Türkçe açıklaması ile özgün emilim oranı anlamı taşıyan SAR, insan vücudu tarafından emilebilen enerji miktarının ölçülmesi ile oluşan bir değerdir. Daha çok telefon kullanıcılarının dikkatini çekmesi gereken bir durumdur ki asla küçümsenmemelidir. Biraz daha basit bir ifade ile SAR nedir diye açıklamamız gerekirse telefonların yaymış olduğu radyoaktif enerji diye tanımlayabiliriz.

Sar Değerinin Hesaplanması

Çok karmaşık bir hesaplama metodu olsa da sizlere daha anlaşılabilir bir açıklama yapmaya çalışacağız. SAR değeri hesaplamasında radyoaktif enerjiye maruz kalan kısmın enerji kaynağına yakınlığından tutunda maruz kalınan bölgenin konumuna kadar birçok etmen hesaplamada kullanılabilmektedir. Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere telefon kullanımında kulaklık kullanımı ya da görüşmelerin hands free yapılmasının ne kadar önemli olduğunu daha iyi anlayabiliriz. Çünkü telefonların SAR değerinin en yüksek olduğu bölgeler anten bölgesidir ki buranın normal kullanımda kulağa ne kadar yaklaştırıldığını açıklamaya da gerek yok sanırım.

sar1

SAR Değeri Maksimum Ne Olmalıdır ki Güvenli Diyebilelim?

Bu konuda telefon üretimindeki standartlar ile sağlık uzmanlarının görüşleri arasında ciddi bir çelişki gözlemleniyor. Çünkü sağlık uzmanları güvenli SAR değeri için 1.0 rakamlarını veriyorlar. Oysa telefon üretim standartları ve sertifika toplulukları 2.0 değeri ile piyasaya çıkan telefonları makul buluyorlar ve üretimine izin veriyorlar.

SAR Değeri Yüksek Telefon Kullanmak Ne Gibi Zararlara Yol Açar?

Yüksek SAR değerine maruz kalmanın dokularda devamlı bir titreşime yol açtığı ve ısınmaya sebep olduğu ifade ediliyor. Bu da doku ve hücrelerde bazı bozulmalara sebep olabilmektedir. Sar Değeri yüksek cihazların kısa süreli olarak görüş alanı daralmalarına, kalp rahatsızlıklarına yol açabileceği ifade edilirken özellikle kalp pili taşıyan kişilerin daha dikkatli davranması gerekmektedir. Hafıza zayıflamasından yorgunluk hissine kadar varan tetikleyici etkileri de biliniyor.

sar2

Bu denli zararlı bir etkiye maruz kalmamak adına yapılması gerekenler nelerdir derseniz öncelikle telefon alırken sar değerini incelemenizi öneriyoruz. Çift sim kart kullanımına olanak veren telefonlardan uzak durmak ve televizyonun izlenmediği zamanlarda elektrik ile bağlantısının kesilmesi de bir önlem olabilir. Tabi ki kulaklık kullanımı da çok önemlidir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz