Airties Modem Access Point Olarak Nasıl Kurulur?

Access Point Ne İşe Yarar?

Access Point kelime olarak Erişim Noktası anlamına gelir. Genel olarak Ethernet kablosu ile alınan bir internet bağlantısını Kablosuz olarak kullanmak istiyorsanız ihtiyacınız olan cihaza Access Point denir. Günümüzde kablosuz bağlantıyı kablosuz bağlantı üzerinden alınan sinyali de yine Kablosuz olarak daha geniş alanlara yayabilen cihazlar da bulunmaktadır. Bu cihazlar kullanım veya kurulum şekline göre Access Point, Repeater, Kablosuz Access Point gibi ifadeler ile tanımlanır.

Access Point, Repeater gibi cihazlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için buraya tıklayabilir, veya www.gteknoloji.com’u inceleyebilirsiniz.

Airties Modemler Ap (Access Point) Modunda Nasıl Kurulur?

Sadece Airties marka ürünler değil genel olarak bütün modemlerin Access Point olarak kullanılabilme imkanı bulunmaktadır.  Mantık olarak tüm modemlerde yapılacak işlemler birbirine benzerlik gösterir. Fakat marka ve modele göre işlem adımları çok fazla farklılık göstermektedir. Airties modemlerin neredeyse tamamında Access Point olarak kurulum adımları aynıdır. Bu yazımızda anlatılanları bir çok Airties marka modemde uygulayabilirsiniz.

Aşağıdaki adımları takip edelim;

 • Öncelikle Access Point olarak kullanacağınız Airties modemi resetleyin, resetledikten sonra bilgisayar ile modem arasında Ethernet kablosu ile bağlantı oluşturun.
 • Modem ile bilgisayarı birbirine bağladıktan sonra bir web tarayıcı (chrome, mozilla, safari, internet explorer gibi) açın ve adres satırına 192.168.2.1 yazdıktan sonra Enter‘a basın.
 • Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi, modemin arayüzü açılıyor. Modemi ttnet, vodafone, superonline gibi bir servis sağlayıcıdan almadıysanız arayüzünde şifre yoktur. Tamam butonuna tıklayarak giriş yapabilirsiniz.

airtiesapmod1

 • Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra aşağıda görüldüğü gibi sol taraftaki menüden Kablosuz >> Kablosuz Ağ Ayarları adımlarına tıklayın.
 • Tıkladıktan sonra açılan bölümde Mod, Kanal, Güç, Hız, Airtouch gibi ifadeler yer alıyor. Aşağıda görüldüğü gibi ayarlayabilirsiniz.

Not:Kanal seçeneğini daha sonra 6-9-11 ya da otomatik olarak değiştirebilirsiniz. Kullandığınız mekanda hangi kanal daha az meşgul ise onu seçerseniz daha kaliteli bir Wi-Fi sinyaliniz olur. Bunu da deneme yanılma yolu ile anlayabilirsiniz.

 • Daha sonra ”Kablosuz Ağ Adı (SSID)” ve ”Parola” belirledikten sonra ”Kaydet” butonuna tıklayın.

airtiesapmod2

 • Bir sonraki adımda ise sol taraftaki menüden Lan >> Ip ve DHCP Ayarları adımlarına tıklayın.
 • Açılan sayfada DHCP bilgileri bulunuyor, ”Düzenle” butonuna tıklayın.

airtiesapmod3

 • Düzenle butonuna tıkladığımızda aşağıdaki örnekteki gibi bir ekran geliyor, DHCP‘yi ”Kapalı” duruma getirin.
 • Daha sonra ”Yerel IP Konfigürasyonu” kısmından IP adresini 192.168.2.254 olarak değiştirin ve ”Kaydet” butonuna tıklayın.

airtiesapmod4

 • Son adımda ise aşağıda görüldüğü gibi cihaz bize uyarı veriyor. Cihazın arayüzüne ulaştığımız 192.168.2.1 adresini değiştirdiğimizi ve bu Ip üzerinden ulaşamayacağımızı iletiyor. Tamam‘a tıklayın. Artık bu cihazın arayüzüne erişmek istersek 192.168.2.254 adresini kullanacağız.

Not: Airties‘in bazı modellerinde aşağıdaki uyarıdan farklı olarak ”192.168.2.254 adresine gitmek ister misiniz” gibi bir uyarı verebilir. Yine Tamam‘a tıklayabilirsiniz.

airtiesapmod5

 • Airties modem Access Point olarak kurulum işlemleri tamamlandı. Ana modeminize ethernet kablosu ile bağladıktan sonra kullanmak istediğiniz yere konumlandırabilirsiniz ve belirlediğiniz Kablosuz Ağ Adı (SSID) ve Parola ile internete bağlanabilirsiniz.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz