Access Point Client Modu Nedir Ne İşe Yarar?

Client Modu Nedir?

Client modu özetle kablosuz(Wi-Fi) internet bağlantısını kablolu bağlantıya çevirmeye yarar. Access  Point’i Client modunda kurduğunuzda mevcut kablosuz ağınızı aynı zamanda kablolu olarakta kullabilirsiniz. Aynı anda kablosuz ağınızı da kullanmaya devam edebilirsiniz. Bir başka değişle kablosuz(Wi-Fi) sinyaliniz kesilmez.

Hangi Durumlarda Client Modunu Kullanmalıyım?

Örneğin evinizde kablosuz internet kullanıyorsunuz ve modeme bayağı uzak bir masaüstü bilgisayarınız var. Masaüstü bilgisayarınızın internete bağlanması için modemden bilgisayara ethernet kablosu çekmek zorundasınız. Bu da her zaman çok mümkün olmayabilir. Kabloyu bilgisayarınıza ulaştırmak için duvarlarınızı delme  ve kablo kirliliği zahmetine katlanmak zorunda kalabilirsiniz. İşte bu durumda bir Access Point edinip cihazı Client modunda kurarak rahatlıkla sorunu çözebilirsiniz.

clientnedir.ocg

Client Modunda Kurmak Yerine Masaüstü Bilgisayarım İçin Wi-Fi Adaptör Alamaz Mıyım?

Evet alabilirsiniz doğru seçim. Söz konusu sadece masaüstü bilgisayarınızın kablo çekmeden internete bağlanması ise bunu yapabilirsiniz. İster Wi-Fi adaptör ile ister Access Point‘i Client modunda kurarak kısa yoldan çözüm sağlayabilirsiniz.

Fakat Client modunun zorunlu olduğu durumlar olabilir. Örneğin bir Smart Tv‘niz var ve kablosuz internete bağlanma özelliği yok, Smart Tv’ye Wi-Fi adaptörü takamazsınız. Wi-Fi adaptörü takılabilen Smart Tv’ler var fakat sadece kendi üreticisinin izin verdiği Wi-Fi adaptörler ile çalışır. Çünkü Smart Tv’lerde Windows işletim sistemi bulunmamaktadır.

Bir başka örnek Pos cihazları olabilir. Mobil Pos cihazları hariç birçok pos cihazı sadece kablolu internet ile çalışır.

Örnekler çoğaltılabilir, özetle kablosuz internete bağlanamayan her cihaz için Access Point edinip Client modunu kullanabilirsiniz.

Dikkat:Her Access Point Client modunu desteklemeyebilir. Cihaz seçiminde bu ayrıntıya dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tp-Link TL-WA701ND/801ND/901ND Access Point Client Modunda Nasıl Kurulur?

Yukarıdaki linke tıklayarak Tp-Link TL-WA701ND Access Point Client modu kurulumunu örnek olarak inceleyebilirsiniz.

Not:Bu yazı, son kullanıcılara ve bireysel kullanıcılara ön bilgi olması amacıyla hazırlandığından dolayı çok fazla teknik ayrıntıya girilmemiştir. Bu tür cihazların endüstriyel alanlarda, büyük işletmelerde yada karmaşık ağlarda kurulumları ve kullanım amaçları farklılık gösterebilir. Yazıyı okurken bu ayrıntıyı baz alınız.

Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ismail diyor ki:

    aklımdaki soruları giderdiniz hocam çok teşekkürler.

Yorum Yaz