ABD, Nükleer Programında Hala Daha Disketleri Kullanıyor

Nükleer Programda Disketlere Devam

Filmlerdeki gibi kırmızı bir düğmeye basarak nükleer füzeyi uçurmak mı istiyorsunuz? Bunun için bir diskete ihtiyacınız olacak.

ABD Sayıştayı’nın hazırlamış olduğu rapor, Pentagon’un 8 inçlik disketlerin kullanıldığı 1970’li yıllardan kalma bilgisayar sistemleriyle çalıştığını ortaya çıkardı.  90’lı yıllarda bilgisayarlarda kullandığımız versiyonundan (Boyutları 3.5 ila 5.25 inç arası değişirdi) biraz daha büyük olan bu disketler, 2000’li yıllardan sonra tarihe karışmaya yüz tutmuştu. Ancak görünen o ki, Washington eski kafalılıkta halen daha ısrarcı. Nitekim yine Sayıştay’ın raporlarına yansıyan verilere göre ABD’deki kamu kurumları, modası geçmiş eski teknolojilerin tamir ve bakım masrafları için senede 60 milyon dolar harcama yapıyor. Bu rakamlar modern bir bilişim altyapısına yapılması gereken yatırımın yaklaşık 3 katına denk geliyor.

disket1

2017 Yılına Kadar Disket Dönemi

Pentagon disketlerle çalışan sistemini 2017’de yenilemeyi planlıyor. Üstelik uluslararası nükleer füze sistemlerini halen daha 8 inçlik disketler yardımıyla koordine eden Pentagon yalnız değil. ABD Hazin Müsteşarlığı da 1950’lerden kalma assembly yazılım diliyle hesaplamalarını gerçekleştiriyor.

ABD’nin teknolojiden sorumlu bakanı Megan Smith, 2015 yılında New York Times’a yaptığı açıklamada Obama’nın Beyaz Saray yönetimine geldikten sonra kültür şoku yaşadığını söylemişti. Seçim kampanyasında teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan Obama, Beyaz Saray’ın her köşesinde floppy disketleri ve Blackberry’leri gördüğünde bir hayli şaşırmış.

Çoğu kullanıcı disketlerin güvenlik gerekçesiyle bilinçli olarak tercih edildiğini sansa da, Sayıştay raporları eski teknolojide bilinçli olarak ısrar edildiğini gözler önüne seriyor.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz