3 Boyutlu Baskı Teknolojisi

3B Baskı Teknolojisi bir Devri Bitiriyor

Son dönemlerde teknoloji fuarlarının gözdesi haline gelmeye başlayan 3 boyutlu yazıcılar için dünyayı değiştirecek ifadeleri de yüksek sesle dillendirilmeye başlandı. Aslında katmanlı üretim teknolojisini geliştirme çalışmaları oldukça eski tarihlere dayanıyor. Ama son zamanlarda olumlu sonuçlar alınmaya başlandı. 3 boyutlu baskılar ile gözle görülebilen her türlü ürünün birebir ölçülerle baskısı gerçekleştirilebileceği gibi aynı zamanda hayali kurulan bir ürünün dahi ön prototipi basılabilecek. Bu açıdan tasarımcıların da oldukça dikkatini çekmektedir. Mesela günümüzde silah ya da ayakkabı tasarımları artık 3 boyutlu baskı sistemi ile oluşturulabiliyor.

3dbaski1

3B Teknoloji Hangi Sektörlere Göz Kırpıyor?

Bu teknolojiyi yalnızca tasarım ve üretim alanında kullanılacak gibi değerlendirmek çok doğru olmaz. Yakın gelecekte 3 boyutlu baskı teknolojisinin inşaat sektöründe de kullanılabileceği söyleniyor ki bu durumda insanların yaşam biçimlerinin de kökten bir değişeme uğrayacağı söyleniyor.

Bunun yanında alışveriş mantığının da değişebileceği aşikar. Çünkü insanlar hazır dosyaların baskılarını gerçekleştirerek kendi istediği objeyi de üretebilecekler. Bu açıdan bakınca da teknolojinin ilerleyişi gerçekten de büyüleyici boyutlarda.

Bunun yanında ticari anlamda da 3B baskı teknolojisi sayısal teknoloji sayesinde fazlaca karışık modellerin üretimine olanak sağlayacak. Böylece de ürünlerin kolayca kişiselleştirilmesi de sağlanmış olacak. Bu da demek oluyor ki kişilerin talep edeceği ürünler kişiye özel olacak. Mekan ve zevklere göre dizayn kolaylaşacak. Örnek vermek gerekecek olursak kişinin kulak yapısına uygun kulaklıkların üretilmesini söyleyebiliriz.

3B Baskı Teknolojisi Hangi Alanlarda Daha Fazla Kullanılacak?

Bu teknolojinin en çok tıp biliminde katkılarının görüleceği ön görülüyor. Mesela alınacak kök hücreler sayesinde organların üretilebileceği konuşuluyor. Bu nasıl bir devrim olacak siz düşünün artık. Bu sayede kişinin kendi kök hücresinden üretilecek olan organların kişi vücuduna uyuma tam olacak ve kabul edilmeme riski kalmayacak. Bu da ekstra kullanılan ilaçlara gerek kalmayacağı anlamı taşımaktadır. Uzaya gidecek kişilerin kendi gıdalarını üretebilecek olması nasıl bir ayrıcalık olur değil mi?

Ürün nakliyatı yerine elektronik verilerin kullanılarak yerinde üretim gerçekleştirmek de oldukça önemli bir farkındalık yaratacak gibi görünüyor. Böylece işletmelerin envanter ihtiyaçları da minimuma inmiş olacak. Özellikle ağır nakliye araçlarına gereksinim kalmayacağı gibi bu durumun nasıl bir maliyet azalmasına sebep olacağı tahmin edilebilir.

3B Baskı Teknolojisi Fiyatları Çok mu Yüksek?

Şu an için belki biraz pahalı gibi görülse de daha fazla üretim alanı açıldığında bu maliyet pek dikkat çekici olmayacak gibi duruyor ki zaten yakında bu cihazların 300 $ seviyesine kadar düşeceği söyleniyor. Her şeyin tasarlanıp kişiler tarafından üretileceği düşünülecek olursa bu maliyet bir hiç sayılabilir.

Görünen o ki on yıl gibi bir süre zarfında 3B baskı teknolojisi sayesinde herkes hayatında ciddi bir devrim yaşayacak. Üretim kişiselleşecek ve bu teknoloji her evde yerini alacak gibi.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz